„Sztuka tatuażu” – Spichlerz, Płock
Muzeum Mazowieckie Spichlerz w Płocku zorganizowało wystawę „Sztuka tatuażu”. Wernisaż poświęcony tatuażom będziemy mogli oglądać od 15 czerwca do 2 października 2011. Celem wystawy jest ukazanie, iż tatuaż nie jest przynależny, jak powszechnie się uważa, marginesowi społecznemu czy przejawem antyspołecznych zaburzeń osobowości, lecz elementem sztuki, pozwalającym kreować prawdziwie postmodernistyczny w swoim wyrazie, indywidualny body suit.
Art Event:
„Sztuka tatuażu”- tatuaż, jako element sztuki, pozwalający kreować prawdziwie postmodernistyczny body suit.
Kiedy:
15 czerwca 2011 do 2 października 2011
Gdzie:
Dział Etnograficzny, Muzeum Mazowieckie Spichlerz
ul. Kazimierza Wielkiego 11b, Płock, mazowieckie
Tatuaż to także swoista kronika naszych czasów, gdzie tatuowanie staje się walką o indywidualność w przesiąkniętym technologią społeczeństwie, a tym samym najbardziej trwałym sposobem wyrażenia osobowości w widoczny dla innych sposób, uczuć, osobistej duchowości oraz sposobu myślenia.
Prezentowane prace pozwalają dostrzec w tatuażu działanie twórcze, wymagające wiedzy i wykwalifikowanych umiejętności, w tym konceptualizacji płótna ludzkiego, zaangażowania środków technicznych i artystycznych, które cechuje się wysoką estetyką wizualną oraz profesjonalizmem wykonania. Tatuaż jawi się jako sztuka nie skrępowana kanonem, gdzie jedyną regułą jest szacunek dla ludzkiego ciała, jego kształtu i możliwości. Malarskim rozwiązaniem płaszczyzny staje się skóra, która, obok stosowanych zestawień barwnych i linearnych oraz sposobu operowania walorem, decyduje o absolutnej oryginalności i braku wszelkiego schematu.
Prace na wystawie prezentują mieszankę motywów i estetyki tatuażu m.in. fotorealizm, biomechanika, tradycyjny tatuaż japoński i tatuaże neoplemienne. Autor większości eksponowanych na wystawie fotografii i zarazem twórca zaprezentowanych na fotografiach tatuaży – Tomasz Siekierka, to młody artysta od urodzenia związany z Płockiem, który komunikuje się z odbiorcami również za pomocą obrazów, rzeźb oraz rysunków; publikuje swoje prace m.in. w czasopiśmie „Tatuaż – Ciało i Sztuka” oraz bierze czynny udział w cyklicznych festiwalach tatuażu odbywających się w Polsce.
Obok fotografii na wystawie będzie można obejrzeć m.in. pocztówki prezentujące bogatą i długą historię zjawiska tatuażu, ulotki reklamowe tatuażystów z I poł. XX wieku czy więzienne dziargałki.
Wernisażowi (15.06, o godz. 17.00) towarzyszył wykład mgr Mariusza Snopka, doktoranta na Uniwersytecie Opolskim i autora książki „Tatuaż. Element współczesnej kultury” – pt. „Zjawisko tatuażu w Polsce”.
źródło: materiały prasowe Muzeum Mazowieckiego w Płocku