Słowniczek pojęć

Tatuaże stają się coraz popularniejsze. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że w kręgu wytatuowanych zaczyna funkcjonować wiele specjalnych, tajemniczych pojęć, pochodzących najczęściej z języka angielskiego (ponieważ tatuaż najszybciej popularny stał się „na Zachodzie”). Aby ułatwić Wam zrozumienie tego slangu, niektóre z nich zostaną opisane i wytłumaczone w poniższym poście.


Przy wyborze studia tatuażu należy zwrócić uwagę na jego wygląd. Nie chodzi tu o to, czy podoba nam się kolor ścian, ale o to, czy salon i sprzęt są Sterile (sterylnie czyste, nie spowodują infekcji). W tym celu warto sprawdzić czy salon posiada Autoclave – urządzenie używane do sterylizowania sprzętu do tatuowania.

Jeżeli ze studiem wszystko jest w porządku, to pozostaje nam wybrać wzór, można skorzystać z katalogu lub gotowych wzorów wiszących na ścianach, czyli tzw. Flash’y. Przed zabiegiem ustala się jego termin – By appointment only, wtedy następuje Zero hour – godzina zero, czyli umówiony termin wykonania pierwszego wzoru. Przed rozpoczęciem tatuowania tatuowany ma tylko swoje Body – ciało, przez tatuażystę traktowane jak płótno – canvas, i swoją nagą skórę – naked.

Maszynka służąca do wykonania tatuażu – Gun, powinna być wysterylizowana i wyposażona w jednorazowe igły, tatuażysta powinien mieć założone Gloves – rękawiczki, podczas wykonywania zabiegu. Powinny to być lekarskie rękawiczki jednorazowego użytku. Do wykonania wzoru tatuażysta używa farby (barwnika) – Ink, który jest wpuszczany pod skórę podczas zabiegu. Zanim jednak to nastąpi, użyty zostaje Stencil – szablon, za pomocą którego przenosi się wzór na skórę.

Solid – taki powinien być tatuaż po zakończeniu zabiegu – równe linie (Lines – kontury tatuażu, powinny być jednolite i równe), ostre kolory, bez plam i pustych miejsc. Skips – opuszczenia, przerwy w liniach lub nierówności koloru, Explosions – czyli rozpływające się, nierówne linie tatuażu, Holidays – opuszczanie kolorów, puste miejsca we wzorze, są niedopuszczalne dla szanującego się tatuażysty.

Tatuaże, którym brakuje ostrości z powodu złego wprowadzenia koloru, złej pielęgnacji po zabiegu albo z powodu upływu czasu nazywają się Mush. Są różne rodzaje i style tatuażu:

  • Fineline – tatuaż z delikatnymi konturami,
  • Traditional – tatuaż tradycyjny,
  • Tribal – tatuaż plemienny,
  • Portrait – tatuaż realistyczny (portret),
  • Readable – tatuaż, który łatwo można odczytać z odległości,
  • Custom – tatuaż na życzenie zaprojektowany specjalnie dla danego klienta,
  • Bold – wzór o slinym wyrazie graficznym,
  • Primitive – prymitywny tatuaż odnoszący się do dawnych czasów lub początków stylu,
  • Realistic – wierne oddanie rzeczywistości (np. krajobraz, scena z filmu),
  • High Energy – nowy styl tatuowania, bazujący na sztuce komiksowej.
  • Color – kolorowanie, czyli użycie pełnej gamy barwników,
  • przeciwieństwo Color, czyli Jailhouse – stylu rozwiniętego przez więźniów, który stanowi fundament obecnych czarno-szarych prac – Blackwork.

Każdy tatuaż powinien być Clean – perfekcyjnie wykonany. Tacked back to slangowe określenie osoby całej pokrytej tatuażami, czyli posiadającej Bodysuit.

Przy wyborze studia bardzo ważne jest aby nie pracował w nim Scratcher – osoba, która próbuje robić tatuaże, chociaż nie ma pojęcia ani o sterylizacji, ani o technice tatuowania. Doświadczeni tatuażyści czasem biorą pod opiekę Apprentice – praktykanta uczącego się jak prawidłowo wykonywać tatuaże. Pod pojęciem Underground – kryje się tatuażysta, który nie chce albo nie może pracować jawnie.

After Care to pielęgnacja świeżo zrobionego tatuażu. Itch czyli swędzenie – każdy nowy wzór swędzi i mogą też powstać na nim drobne strupki. Ointment – maści i kremy używane podczas pielęgnacji po zabiegowej. Szybkie blaknięcie wzoru na skutek złego wykonania to Fall out. Pieszczotliwa nazwa tatuażu to Tat.

Nie ważne czy jest się Yuppie (szpaner, pozer), który robi tatuaż tylko dlatego, że jest taka moda, czy osobą, której tatuaże naprawdę się podobają, w czasie zabiegu musimy zachowywać się Quiet – spokojnie.

Inne pojęcia związane z tatuażem i tatuowaniem to:

  • Dermagraphics – dermo-grafia – sztuka tworzenia na skórze,
  • Epidermis – naskórek – zewnętrzna warstwa skóry,
  • Needle – igła – ostro zakończona rzecz, którą wprowadza się barwnik pod skórę,
  • Carve – slangowe i rzadko już używane określenie tatuowania, oznaczające wyrzynanie,
  • Cover up – przykrycie starego wzoru nowym,
  • Rate – czyli stawka, cena za tatuaż,
  • Backroom – zaplecze – miejsce, którego należy unikać, czyli również salon, lub tatuażysta wątpliwej sławy.


Zapomniałem o czymś?
To dopisujcie znane Wam pojęcia w komentarzach.

Oceń: 4.3/5 z 3 ocen
Udostępnij:

Może Ci się również spodoba

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze