TOP 15 pytań w studio tatuażu

Jeżeli macie już dość oglądania tatuaży innych i w końcu zdecydowaliście się na własny, to jest kilka bardzo istotnych kwestii, o które, moim zdaniem, powinniście zapytać w studio. Pamiętajcie, że tatuaż to wybór na całe życie! Dlatego nie wahajcie się zapytać o sprawy, których nie wiecie czy nie rozumiecie. Przed Wami lista 15 pytań, które warto zadać tatuażyście.

Zanim ostatecznie wybierzecie konkretne studio tatuażu, zasięgnijcie opinii i poczytajcie informacje na temat artystów, którzy tam pracują. Czy ich prace są na wysokim lub chociażby dobrym poziomie artystycznym i technicznym? Jeśli tak, pierwszy etap mamy za sobą. Portfolio artysty to jednak nie wszystko ;-) Najbardziej powinno wam zależeć na własnym zdrowiu! Dlatego w studio zwracajcie uwagę na higienę i estetykę w pomieszczeniu. To rzeczy, których nie da się ukryć i które zauważycie od razu. Co dalej?

Rozmowa. Dialog klient-tatuator, który wasze wątpliwości rozwieje lub nie ;-)
Nie wiecie o zapytać tatuażystę? Skorzystajcie z poniższej listy.

Tattoos are like potato chips...You can't have just one!

15 pytań, które powinieneś zadać w salonie tatuażu

Studio i kultura pracy

Tatuażysta

Mój tatuaż

Dobra, wystarczy tego gadania (pisania?).
Tatuator to człowiek czynu, a nie polityk albo rzecznik ds. public relations i kontaktu z mediami ;-)

Studio tatuażu i kultura pracy

Studio i kultura pracy

#1 Czy igły są sterylne i jednorazowe?
Podobnie jak chirurg używa jednorazowego skalpela, tak samo w studio igły używane do tatuowania są jednorazowe i co ważne powinny być otwierane dopiero przy was. Każde opakowanie opatrzone jest datą sterylizacji. W przypadku, gdy nie widzieliście momentu odpakowywania i zakładania igły, możecie śmiało poprosić o to, aby zrobiono to jeszcze raz. Zwróćcie również uwagę, czy tatuator zmienił rękawiczki i oczyścił powierzchnią roboczą po przednim kliencie.

#2 Utylizacja: Co się dzieje ze zużytymi igłami, rękawiczkami itd.?
Zarówno igły, rękawiczki, a także ręczniki papierowe powinny zostać zutylizowane w specjalnych pojemnikach, których wywóz następuje co 48 godzin. Ewentualnie w studio może być także lodówka na odpady medyczne, które są w niej przechowywane maksymalnie 14 dni, a następnie zabiera je firma zajmująca się wywozem i utylizacją takich odpadów. Również resztki barwników powinny zostać wyrzucone.

#3 W jaki sposób jest przeprowadzana sterylizacja narzędzi?
Salon powinien przestrzegać zasad aseptyki, czyli działań mających na celu dążenie do sterylności pomieszczenia oraz niedopuszczenia bakterii do określonego środowiska, czyli w tym przypadku świeżego tatuażu.

Studio powinno posiadać w profesjonalny autoklaw, w którym rury i dzioby sterylizowane są tak samo jak sprzęt w szpitalu. Dobrze jest, gdy studio posiada również myjkę ultradźwiękową, która usuwa brud z niedostępnych zakamarków oprzyrządowania i urządzeń.

– podkreśla Oktan, tatuator ze studia tatuażu Immortal Ink w Krakowie.
Przepisy Sanepidu stanowią również, że niewystarczające jest stosowanie sterylizatorów zwykłych, czyli takich, gdzie sterylizacja odbywa się z użyciem gorącego powietrza. Niedopuszczalne jest również moczenie narzędzi w preparatach dezynfekujących. Nie daj sobie wmówić, że to wystarczy!

#4 Jaką maszynką i jakim tuszem będzie wykonywany tatuaż?
To pytanie nie jest konieczne i jeśli chcecie możecie je zadać wyłącznie z czystej ciekawości ;-) Istnieją dwa typy maszynek: rotacyjne i cewkowe. Rotacyjna maszynka do tatuażu jest zazwyczaj dużo lżejsza od maszynki cewkowej i cechuje się szybszym i równiejszym biciem w skórę, dzięki czemu jest używana do konturów. Jednak dzięki swojej szybkości może być ona niebezpieczna w niewprawionych rękach. Maszynki cewkowe zaś korzystają z mniejszego napięcia, są wolniejsze, ale mają możliwość dokładnego ustawienia parametrów, co może przekładać się na dokładność i jakość pracy taką maszynką. Dla nas klientów, rodzaj maszynki nie ma raczej większego znaczenia. Każdy tatuator sam dobiera sobie sprzęt na jakim pracuje – jedni wolą maszynki cewkowe, a inni tzw. rotary.

Warto natomiast zainteresować się tuszem, który zostanie użyty do wykonania tatuażu. Szanujący się i doświadczeni tatuatorzy używają sprawdzonych, oryginalnych barwników (np. Intenze, Starbrite, Eternal Ink, Kuro Sumi, Skin Candy), które po każdym kliencie są wyrzucane. Wybór marki jest kwestią indywidualną tatuażysty. Upewnijcie się natomiast, czy tusz jest markowy i nie pochodzi czasem z Allegro. Niemarkowe tusze są zazwyczaj chińskiej produkcji, a ich jakość jest mocno dyskusyjna.

Tatuażysta - The Tattooist

Tatuażysta

#5 Czy artysta przeprowadza okresowe badania?
Tatuażyści okresowo poddają się badaniom na obecność wirusa HIV i żółtaczki. Co ważne, powinni posiadać aktualną książeczkę zdrowia, co jest dowodem na to, że mogą bezpiecznie i bez narażania zdrowia wykonywać zabiegi.

#6 Ile lat artysta wykonuje swą pracę? Jakie ma doświadczenie?
Warto o to zapytać, chociaż nie do końca jest to miarodajne. Jak z każdym zawodem, umiejętnościami i talentem – tak samo jest również z tatuażystami. Utalentowany młody tatuator, po dwóch latach pracy może być lepszy od tego z 10-letnim stażem, ukończoną szkołą plastyczną i dodatkowymi kursami doskonalącymi. Ale i odwrotnie – tutaj nie ma reguły – liczy się doświadczenie, ale i kreatywność, twórczość. Nie zaszkodzi jednak popytać innych lub zasięgnąć opinii na forach poświęconych tatuażom.

#7 Jak wygląda portfolio tatuatora, który ma wykonać pracę?
W każdym studio tatuażu znajdziecie portfolio, czyli klasery lub wiszące ramki ze zdjęciami tatuaży. Mogą to być również odręczne rysunki, projekty itp. Przejrzenie portfolio artysty to druga najważniejsza sprawa po higienie i sterylności w studio tatuażu. To właśnie już wykonane prace tatuażysty mówią o jego poziomie, stylu i umiejętnościach. Jeśli dany tatuator nie ma za bardzo co pokazać to znaczy, że prawdopodobnie albo jest słaby, albo bardzo krótko pracuje. To powinno dać wam do myślenia.

#8 W jaki sposób tatuażysta rozwija się w swojej dziedzinie?
Pytanie może wydawać się dziwne, ale pozwoli zorientować się, czy artysta pracujący w danym studio jest na bieżąco i podąża za nowymi trendami. Moim zdaniem tatuatorzy, którzy uczestniczą w konwentach (nawet jako odwiedzający), wymieniają opinie i doświadczenia z innymi tatuatorami, czy chociażby czytają prasę branżową mają większy „potencjał”. Bynajmniej nie stoją w miejscu. Nieodzowną zaletą jest też ciągłe rozwijanie się artystyczne, jak rysunek, malarstwo itp. Wiadomo przecież, że kto się nie rozwija, ten się cofa.

#9 Jaki jest najbliższy wolny termin i sposób kontaktu z tatuatorem?
Tak, jesteście napalenia na tatuaż ;-) Już i teraz – od ręki! Możecie zaraz siadać na fotelu, ale niestety nie tak szybko – zazwyczaj nie ma takiej możliwości. Wbrew opiniom salony tatuażu są obłożone pracą – jest wielu chętnych na wykonanie tatuażu. Co więcej, obłożenie może być związane z porą roku – w lecie jest zazwyczaj więcej klientów. Czas oczekiwania może wahać się od jednego dnia nawet do miesiąca. Im dłuższy czas oczekiwania, tym prawdopodobnie lepszy tatuażysta ;-) Aby zaklepać termin zazwyczaj konieczna jest wizyta w studio – tatuator musi porozmawiać z klientem, obejrzeć wybrany projekt lub wzór, porównać go z rozmiarami ciała i wreszcie przygotować go do przeniesienia na skórę. Dobre studia pobierają również zaliczkę za dokonanie rezerwacji.

Jeśli już zarezerwujecie sobie termin, to pamiętajcie, aby ustalić sposób kontaktu z artystą. Wszystko zależy od jego preferencji – może to być wyłącznie kontakt osobisty, telefon lub mail, a czasami także Facebook. Podstawa to dobra komunikacja.

W końcu mam tatuaż

Mój tatuaż

#10 Czy mogę zrobić tatuaż?
Tak, wiem. Klient pan. Musicie jednak wiedzieć, że nie każdy może zrobić sobie tatuaż. Wszystko zależy od przyjętych zasad w danym studio – w trosce o wasze zdrowie lub powikłania tatuator ma prawo odmówić wam wykonania usługi. Powody mogą być różne: choroby związane z zaburzeniami krzepliwości krwi, alergia na kontakt z metalem, czy też przebyta lub trwająca właśnie infekcja.

Z pozostałych przeciwwskazań lekarskich, o których należy poinformować tatuatora przed wykonaniem tatuaży należy wymienić: choroby serca i zawał mięśnia sercowego, padaczkę, nadciśnienie, cukrzycę, poważne choroby skórne (np. łuszczyca) i oczywiście choroby układu immunologicznego (np. HIV, zapalenie wątroby). Radziłbym być szczery w tej kwestii. Pracownicy studia tatuażu mogą poprosić o wypełnienie formularza (wywiadu), który ma na celu wyeliminowanie prawdopodobieństwa powstania ewentualnych powikłań. Na podstawie tego wywiadu mogę wam odmówić wykonania usługi.

Jeżeli chodzi o osoby nieletnie to w Polsce nie ma prawa/ustawy/rozporządzenia, które regulowałoby kwestię robienia sobie tatuażu. Poszczególne salony mogą mieć, w zależności od okoliczności, odmienne zdania. Zazwyczaj jednak osoby nieletnie nie są tatuowane, jeżeli nie ma z nimi prawnego opiekuna.

#11 Projekt i czas wykonania tatuażu
Wybór wzoru jest waszą indywidualną decyzją. Możecie wytatuować sobie, co zechcecie. Każdy z salonów posiada zapewne spory katalog gotowych wzorów (tzw. flashy) lub wiszą one na ścianach. Możecie z nich dowolnie wybierać. Gotowe wzory tatuaży znajdziecie również w Internecie, jednak są to zazwyczaj wzory, do których każdy ma dostęp i istnieje realne zagrożenie, że ktoś może mieć już wytatuowany taki wzór na ciele. Co więcej, może ktoś postanowił go wydrukować lub w inny sposób przenieść na koszulkę, bluzę lub torebkę.

Dlatego najlepiej zastanowić się nad własnym wzorem – pracownicy studia zawsze chętnie służą pomocą przy wyborze wzoru, mogą również przygotować specjalny autorski projekt wedle waszych wskazówek. Czas oczekiwania na projekt oraz jego cena zależą od waszego pomysłu i stopnia skomplikowania. Zazwyczaj jest to ok. 14-30 dni.

Jeżeli chodzi o czas trwania sesji to wygląda to tak. Duże tatuaże wykonuje się na kilka sesji, odstępy pomiędzy nimi to 2-4 tygodnie. Jedna sesja trwa zwykle 4-6 godzin, w zależności o tego ile tatuowany jest w stanie wytrzymać ;-) Dla przykładu: wykonanie całego rękawa zajmuje zwykle 3-6 kilkugodzinnych sesji. Małe tatuaże wykonywane są w trakcie jednej sesji.

#12 Jaki będzie koszt tatuażu?
Bardzo względna sprawa. Studia i sami tatuatorzy mają własne cenniki zależne od wielkości, czasu wykonania, szczegółowości wzoru, ilości kolorów itd. W dużej mierze cena tatuażu jest uzależniona także od „sławy i umiejętności” tatuatora. Nie da się określić kosztu bez zobaczenia wzoru, dlatego najlepiej jest udać się osobiście do studia i porozmawiać z artystą.

Czasami ceny za tatuaż zaczynają się od 100 PLN za mały i nieskomplikowany wzór, natomiast dłuższe sesje (3-4 godziny) to koszt w granicach 350 – 500 PLN w zależności od skomplikowania wzoru. Jedno jest pewne, jak ktoś proponuje wam tatuaż za bardzo małe pieniądze, to lepiej się dwa razy zastanowić i dokładnie go sprawdzić.

#13 Czy miejsce na ciele jest odpowiednie?
Wybór miejsca na tatuaż ma ogromne znaczenie. Niektórzy ludzie pragną „pochwalić się” świetnie wykonanym (a często i wymyślonym przez siebie) wzorem i umieszczają go na rękach, karku czy lędźwiach. Według badań nt. zjawiska tatuażu w Polsce wynika, że zdecydowana większość tatuuje swoje ciało przede wszystkim tylko dla siebie, upatrując w tym ekspresji własnego charakteru lub ozdoby ciała.

Zatem przy wyborze miejsca zawsze dobrze się skonsultować z tatuatorem co do wzoru i miejsca. Każdy tatuator powinien doradzić, ewentualnie odradzić dane miejsce czy wzór. Jeżeli zastanawiacie się nad wykonaniem tatuażu, radzę odłożyć decyzję na późniejszy termin. Tatuaż zostaje na całe życie, warto o tym pamiętać.

Generalnie nie ma miejsca na ciele, na którym nie wykonywano by tatuażu. No właśnie, czy tatuaż boli? Wykonanie tatuażu wiąże się z naruszeniem ciągłości skóry i w trakcie jego wykonywania może pojawić się ból. Jego nasilenie jest ściśle związane z miejscem wykonywania zabiegu oraz przede wszystkim poziomem wrażliwości klienta. Najmniej bolesne jest tatuowanie bicepsów, przedramion, górnej części pleców i ramion oraz dużej powierzchni nóg. Te części ciała, na których skóra jest wrażliwsza i zawiera więcej zakończeń nerwowych, będą boleć bardziej – mogą to być np. twarz, szyja, lędźwie i piersi. Poznaj najbardziej bolesne miejsca na tatuaż.

Jakie miejsca wybierać? Najlepiej takie, które w przyszłości nie ulegną rozciągnięciu skóry, bowiem wtedy tatuaż może się zniekształcić. Zdarza się to również przy dużym wahaniu wagi, a także w okolicach w okolicach brzucha w czasie ciąży. Tatuator na pewno uświadomi wam lub ewentualnie odradzi, np: wykonanie portretu na bicepsie, gdy się ćwiczycie na siłowni itp. W miejscach szczególnie narażonych na zniekształcenie lub rozciągnięcie, prawdopodobnie doradzi inny wzór, bardziej odporny na takie zmiany.

Miejscem, które na pewno każdy tatuator odradzi są blizny i znamiona. Wykonanie tatuażu na skórze pokrytej bliznami może okazać się niemożliwe – blizny bowiem nie przyjmują tuszu. Być może istnieje możliwość ominięcia blizn wplecenia ich we wzór, ale to już temat do przegadania indywidualnie z tatuażystą.

#14 Jak się przygotować?
Przygotowanie przed tatuażem, to przede wszystkim kilkudniowa abstynencja od alkoholu, Także nie wskazane jest solarium i opalanie przed sesją, skóra będzie po prostu podrażniona. W dzień wykonania tatuażu odradzam też picie mocnej kawy i branie aspiryny.

Rozważnie, z zastanowieniem i ostatecznie wybraliście już swój motyw (wzór). Nie była to pochopna decyzja podjęta pod wpływem emocji lub, co również się zdarza, próba zrobienia komuś na złość. Nie jest to również motyw, który chwilowo was bawi lub wydaje się modny. Taki tatuaż będzie podobał się kilka dni, a resztę życia doprowadzał do szału. Odwiedziliście studio kilka razy i podjęliście decyzję świadomie. Teraz powinniście zastosować się do kilku zasad:

  • Przed sesją powinniście być wypoczęci.
  • Zjedzcie wcześniej suty posiłek – to zapobiegnie ewentualnym zasłabnięciom.
  • Zadbajcie o higienę osobistą! Tak! Niektórzy o tym zapominają!
  • Przed zabiegiem poinformujcie artystę o ewentualnych dolegliwościach i przeciwwskazaniach, np. alergii

#15 Proces gojenia i pielęgnacja.
Po wykonaniu tatuażu musicie pamiętać o kilku sprawach, dzięki czemu tatuaż będzie dłużej cieszył oczy wasze i innych. Tatuatorzy stosują różne sposoby zabezpieczania nowego tatuażu – jałowy papier, folię, bandaże, opatrunki z gazy, ale może zdarzyć się tak, że nie polecą wam wychodząc z założenia, że najlepszą metodą na szybkie gojenie jest świeże powietrze.

Na pewno podczas przemywania tatuażu nie powinno się używać płynów i żelów do kąpieli ani perfumowanych mydeł. Wystarczy woda – najlepiej letnia. Zabronione jest dotykanie świeżej rany brudnymi rękami lub przez osoby trzecie. Dziarkę posmarować tatuaż cieniutką warstwą kremu gojącego (np. Alantanu) – do rany powinno dochodzić świeże powietrze.

W pierwszych kilku dniach tworzy się strupek. Najlepiej jeśli w tym czasie, zachowacie szczególną ostrożność i starajcie się nie zadrapać strupka. Używajcie luźnej, nie obcierającej odzieży. W tym okresie zrezygnujcie z siłowni, pływania, sauny, a także co należy szczególnie zaznaczyć – opalania na słońcu i w solarium. Zaprzyjaźnijcie się również z prysznicem, a pożegnajcie z długimi kąpielami w wannie.

Przez jakiś czas nie możecie pić alkoholu. Tak wiem, że to trudne, ale w tej przymusowej abstynencji musicie pozostać przez dwa do trzech dni po wykonaniu tatuażu. Nie dajcie się namówić znajomym do oblewania takiej okazji, jaka jest nowy tatuaż. Poczekajcie, aż się zagoi. Po całkowitym wygojeniu (około dwóch miesięcy) możesz pielęgnować tatuaż olejkiem migdałowym.

Czas gojenia jest subiektywny, jedni goją się szybciej inni wolniej, dużo też zależy od wielkości tatuażu i użytych barwników. Przeważnie jest to minimum 2 tygodnie i trzeba zastosować się do instrukcji otrzymanych od tatuatora. Każdy tatuator ma trochę inne sprawdzone metody jakie poleca klientom. Najważniejsze jednak to, aby samemu nie eksperymentować podczas gojenia. Nie polecam podejścia „bo ja wiem lepiej niż tatuator” albo „kolega, co też dziarał powiedział mi”, „bo na forum ktoś pisał”… itd.
Często klienci pytają również o to, czy tatuaż „wyblaknie” i czy trzeba go będzie poprawiać za jakiś czas. W tym przypadku zawsze tłumaczę, że obecnie jakość barwników jest o wiele lepsza niż powiedzmy w latach 90tych, jakość wykonywanych tatuaży w studiach także bardzo poszła do przodu. Tatuaże będą się o wiele lepiej „trzymać” niż te, które można zobaczyć na wielu osobach i wykonane były już jakiś czas temu.

Przede wszystkim o tatuaż też trzeba dbać aby był jak najdłużej intensywny. Dbamy o tatuaż i w czasie gojenia i także później. W czasie opalania stosować kremy z wysokim filtrem, także w solarium, a gdy tatuaż jest mały to nawet go zasłaniać np: lepcem. Oczywiście można po kilku latach odświeżyć tatuaż.

– dodaje Oktan z Immortal Ink.

To tyle. Za pomoc w opracowanie niektórych pytań dziękuję krakowskim salonom tatuażu: Immortal Ink oraz Kult Tattoo Fest.

Jeżeli nasuną się wam jeszcze jakieś inne pytania, nie wahajcie się ich zadać waszemu tatuażyście.
Wpisujcie je również tutaj w komentarzach.

źródła grafiki:
https://www.blogto.com/services/archive-tattoo-toronto

Oceń: 4.3/5 z 7 ocen
Udostępnij:

Może Ci się również spodoba

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Gosia
Gosia

Witam
Mam wzór ( a właściwie wzory ) już od ok. 10 lat – marzyłam o tatuażu od kiedy byłam mała ;) Pierwsza wizyta i konsultacja w salonie też była – koleś profesjonalista, z długim kalendarzem i mnóstwem projektów i zdjęć dookoła, salon czysty i „sprawdzony” przez znajomych ale jest jedno ale, mianowicie mam alergię.Na wszystko :| Od konserwantów i barwników w żywności po owoce,warzywa,żele pod prysznic, mydła i mnówstwo kremów w tym m.in Nivea. Na wszystko co zawiera ekstrakty rumianku,aloesu,róży i kilku innych ziółek. Tatuażysta powiedział że, nie przydarzyło mu się aby ktoś miał jakąkolwiek alergię na barwnik który używał ale nigdy nie wiadomo… Dodać wiecznie podrażnioną i nadwrażliwą skórę dłoni … Nie wygląda to zbyt pięknie… Liczyłam na kilka tatuaży ,o tym samym wzorze, na kręgosłupie – wiem, boli,ale jestem zdecydowana to przeżyć ;) To co powiecie – robić test i sprawdzać czy dostanę i na to alergię czy może odpuścić sobie a, wzory zatrzymać w głowie :(… ? Zdarzały się Wam przypadki alergii na tusz ? Jak wyglądają lub przebiegają ?

Z góry dziekuję

Gośka