Zjawisko tatuażu w Polsce [infografika]

Infografika - wstępPoniższy wpis jest podsumowaniem wyników ankiety mającej na celu zbadanie opinii publicznej nt. zjawiska tatuażu artystycznego w Polsce. Przeprowadzona ankieta posłużyła Basi, naszej czytelniczce do napisania pracy licencjackiej nt. uprzedzeń do tatuażu artystycznego, stosunku do osób wytatuowanych oraz braku akceptacji wśród pracodawców. Zapraszam do zapoznania się z wynikami i infografiką.

     

Metodologia badań (w skrócie)

Ankieta została podzielona na dwie części. Pierwszą część wypełniały osoby, które nie posiadają tatuażu, bądź kontaktu z jego środowiskiem. Ponadto respondenci tej części zostali podzieleni na zróżnicowane grupy wiekowe: do 27 lat i powyżej 28 lat.
Natomiast w drugiej części, ankietowane były osoby wytatuowane lub utożsamiające się ze środowiskiem tatuażu. W ankiecie występowały zarówno pytania, w których należało wybrać tylko jedną odpowiedź, jak i pytania wielokrotnego wyboru. W celu uzyskania dokładnych informacji nt. metodologii badania, proszę o kontakt z autorką badania – Basią (póki co bezpośrednio przez nas).

Na pytania odpowiadali Polacy w wieku od 18 do blisko 65 lat.
Na teren badań wybrano województwo śląskie. Dodatkowo w badaniu online wzięli udział:

Generalnie przepytano losowo wybrane osoby o zróżnicowanym przedziale wiekowym, wykształceniu, pozycji społecznej oraz stanie majątkowym. Respondenci chętnie udzielali odpowiedzi, a anonimowość (brak wymagania podpisania kwestionariusza nazwiskiem) zapewniała szczerość w wypowiedziach.

Cel i problematyka

Jak wiemy, to sztuka od zarania wieków pozwalała ludziom wyrażać siebie oraz emocje i uczucia. Również tatuaż, jako metoda ozdabiania ciała jest pewnym odłamem sztuki i kultury. Ponieważ dawniej tatuaże pełniły zupełnie odmienne funkcje, dzisiaj jako zjawisko, często kojarzone są z negatywnymi aspektami życia społecznego.

Mimo rosnącej tolerancji, nadal wiele osób w wyniku braku wiedzy na temat tatuażu, posiada błędne przekonania oraz uprzedzenia. U osób wyrażających się o tatuażu negatywnie występuje przede wszystkim brak rozróżnienia tatuażu więziennego, amatorskiego i artystycznego. Co więcej, artystyczny odłam tej sztuki pada często ofiarą stereotypów.

Basia, autorka badania, za cel postawiła sobie zbadanie postawy społeczeństwa w stosunku do sztuki tatuażu oraz osób wytatuowanych. Założeniem było także przybliżenie tego zjawiska, a także próba odpowiedzi na pytanie, co wpływa na negatywne/pozytywne opinie i czy jest to związane z wiekiem badanych.

Wyniki pierwszej części podzielono na dwie kategorie (osoby z grupy wiekowej 18-27 lat oraz powyżej 28 roku życia) i zestawione ze sobą dla porównania.
W drugiej części taki podział nie występował.

Co, my Polacy, sądzimy o tatuażach?

Co Polacy sądzą o tatuażach, czyli analiza wyników

Z przeprowadzonych badań można wywnioskować, iż tatuaż artystyczny w naszym kraju nadal jest raczej w punkcie poznawczym. Niewątpliwie zmienia się jego opinia za sprawą mediów, jednak poziom wiedzy w szczególności odnoszący się do higieny i zdrowia jest nadal niewielki. 91% badanych przyznaje, że tatuaż jest modą zyskującą coraz więcej zwolenników, jednocześnie potwierdzając (80%), że powoli zakorzenia się w życiu codziennym i kulturze. Jednak pomimo tego, że zmierzamy w kierunku coraz większej akceptacji, czy tolerancji, wielu z nas (71% badanych) uważa, że tatuaż jest przez ogół postrzegany negatywnie.

Polacy bez tatuaży

Na pewno zaskakującym nie będzie fakt, że to młodsza część wykazuje się większą akceptacją w stosunku do ozdabiania ciała niż osoby od nich starsze. Ameryki tutaj nie odkryliśmy ;-) Młodzi zazwyczaj traktują tatuaże jako ekspresję charakteru lub ozdobę ciała (blisko 75%) i upatrują w nich dziedziny sztuki (58%). Młodzi są także bardziej tolerancyjni, niewielu z nich kojarzy “dziary” z recydywą lub środowiskiem przestępczym (jedynie 1.6%), czy patologią w domu (0.2%). Zgadzają się jednak po części ze starszymi, że są one aktualnie w modzie – tak uważa 15% badanych. To, co jeszcze, możemy zauważyć to pewną obawę młodego pokolenia przed różnymi chorobami, w tym wirusem zapalenia wątroby WZW A i WZW (93% badanych). 4% uważa, że najlepszą profilaktyką jest unikanie pracy amatorskiej.

To tyle młodzi, a co myślą o tatuażu nasi rodacy ze starszego pokolenia?

Tradycyjnie, istnieje pewna grupa, która uważa, że tatuaż jest dobitnym dowodem na wcześniejszą recydywę albo kontakty z przestępcami (19%), chwilową zachcianką małolatów (33%) spowodowaną obecną modą (23%). Niemniej jednak starsi twierdzą, że posiadanie przez kogoś tatuażu jest im zupełnie obojętne (ponad 57%), a często po zaznajomieniu się z tematem ich podejście zmieniło się z negatywnego na pozytywne (52%). Są też tacy, dla których, tatuaż zawsze kojarzył się pozytywnie (30%). Nie jest więc tak źle jakby się wydawało i jak to nierzadko jest powtarzane wśród codziennych rozmów zasłyszanych w miejscach publicznych.

Wytatuowani Polacy

Większość z osób wypełniających część dla posiadających tatuaże, przyznaje, że ma ich na swym ciele od 1 do 4, blisko 5% ma ich więcej niż 7. Powodów dla których badani ozdobili swe ciała trwałym malowidłem jest niemalże tyle ilu samych badanych. Najczęściej pojawiającą się odpowiedzią (aż 46%) jest, chęć wyrażenia siebie lub przekazania pewnych treści/emocji (wewnętrznego manifestu), ozdoba ciała (27%), ale też pamiątka ważnego wydarzenia (24%).

Ponad 76% badanych zdeklarowała, iż przed podjęciem decyzji o zrobieniu sobie tatuażu uwzględniło swoje obecne, jak również przyszłe życie zawodowe, natomiast reszta tego nie zrobiła.
65% badanych posiada tatuaż w widocznym miejscu, lecz nie ma problemów z jego zakryciem. 22% posiada tatuaż znajdujący się zawsze pod ubraniem, a 13% posiada tatuaż trudny do ukrycia.

Wytatuowani w liczbie 69% odpowiedzieli, że po zabiegu stosunek społeczeństwa do ich osoby nie zmienił się, a tylko 2% zdeklarowało, że zmienił się na gorsze. Jeśli chodzi o kwestię negatywnych opinii skierowanych w stronę badanego spowodowaną posiadaniem tatuażu 64% odpowiedziało twierdząco, a pozostali nie spotkali się z taką sytuacją.

Zdaniem badanych negatywne opinie z jakimi się spotkali dotyczyły najczęściej wyglądu na stare lata (27%), braku poszanowania dla własnego ciała i samookaleczenia (25%), braku perspektyw na przyszłość (12%) i zakorzenionego w społeczeństwie stereotypu powiązania ze światem przestępczym i marginesem społecznym (11%).

Podsumowując

Polacy, jako społeczeństwo, zmierzają w kierunku coraz większej akceptacji. Dzieje się tak m.in. za sprawą szybko rozwijających się salonów tatuażu, które dbają o higienę i zdrowie. Przykładają się one nie tylko do poziomu wykonywanych prac, ale i uświadamiania ludzi o sztuce i kulturze tatuażu. Również ludzie noszący tatuaże starają się zmieniać opinię, poprzez uzmysławianie otaczającemu ich środowisku faktów i mitów dotyczących tej dziedziny. Tatuaże będą coraz powszechniejszym zjawiskiem, co 80& osób niewytatuowanych potwierdziło w ankiecie.

Podziękowania

Basia – przede wszystkim za udostępnienie swojej pracy.
Adrian za przygotowanie infografiki. Jego portfolio znajdziecie na ejpi.pl.
Rkoyuki (rkoyuki.deviantart.com) – I have used some of your images. Thanks!

Poniżej znajdziecie infografikę Zjawisko tatuażu w Polsce, która jest podsumowaniem ankiety.

Infografika: Co Polacy sądzą o tatuażach?


Pobierz kod jeśli chcesz wstawić grafikę:

Ewentualnie tutaj w PDFie: https://tatuaze.net.pl/infografika-zjawisko-tatuazu-w-polsce.pdf

Może Ci się również spodoba

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Karolka
Karolka
8 lat temu

Niedawno zrobiłam sobie tatuaż, wybrałam najlepszy salon w mieście, jestem bardzo zadowolona.Było to dla mnie niesamowite przeżycie, ból (nie taki jakiego sie spodziewałam, znacznie mniejszy).Tatuaż zrobiłam jako oznaka pewnego początku w moim życiu i by zawsze juz przypominał mi że siła drzemie we mnie. Jestem bardzo zadowolona i chętnie zrobię sobie następny. Niestety jest to droga przyjemność więc trzeba bedzie odłożyć troche kaski. Uważam tatuaż za wyraz ekspresji samego siebie i raczej sztukę niż recydywę.

Anita
Anita
8 lat temu

Ratuj nasz od tej MODY. Deformacja ciała nigdy nie powinna być modna. Może szanowanie ciała by było czymś lepszym do uchwalania.

Kamil
Kamil
7 lat temu

Ja mam 50% Ciała w tatuażach i jakoś nie mam efektów ubocznych itp. Są profesjonalne studia tatuaży i tego się trzymam ;)