Zjawisko tatuażu w Polsce [infografika]

Poniższy wpis jest podsumowaniem wyników ankiety mającej na celu zbadanie opinii publicznej nt. zjawiska tatuażu artystycznego w Polsce. Przeprowadzona ankieta posłużyła Basi, naszej czytelniczce do napisania pracy licencjackiej nt. uprzedzeń do tatuażu artystycznego, stosunku do osób wytatuowanych oraz braku akceptacji wśród pracodawców. Zapraszam do zapoznania się z wynikami i infografiką.

Metodologia badań (w skrócie)

Ankieta została podzielona na dwie części. Pierwszą część wypełniały osoby, które nie posiadają tatuażu, bądź kontaktu z jego środowiskiem. Ponadto respondenci tej części zostali podzieleni na zróżnicowane grupy wiekowe: do 27 lat i powyżej 28 lat.
Natomiast w drugiej części, ankietowane były osoby wytatuowane lub utożsamiające się ze środowiskiem tatuażu. W ankiecie występowały zarówno pytania, w których należało wybrać tylko jedną odpowiedź, jak i pytania wielokrotnego wyboru. W celu uzyskania dokładnych informacji nt. metodologii badania, proszę o kontakt z autorką badania – Basią (póki co bezpośrednio przez nas).

Na pytania odpowiadali Polacy w wieku od 18 do blisko 65 lat.
Na teren badań wybrano województwo śląskie. Dodatkowo w badaniu online wzięli udział:

Generalnie przepytano losowo wybrane osoby o zróżnicowanym przedziale wiekowym, wykształceniu, pozycji społecznej oraz stanie majątkowym. Respondenci chętnie udzielali odpowiedzi, a anonimowość (brak wymagania podpisania kwestionariusza nazwiskiem) zapewniała szczerość w wypowiedziach.

Cel i problematyka

Jak wiemy, to sztuka od zarania wieków pozwalała ludziom wyrażać siebie oraz emocje i uczucia. Również tatuaż, jako metoda ozdabiania ciała jest pewnym odłamem sztuki i kultury. Ponieważ dawniej tatuaże pełniły zupełnie odmienne funkcje, dzisiaj jako zjawisko, często kojarzone są z negatywnymi aspektami życia społecznego.

Mimo rosnącej tolerancji, nadal wiele osób w wyniku braku wiedzy na temat tatuażu, posiada błędne przekonania oraz uprzedzenia. U osób wyrażających się o tatuażu negatywnie występuje przede wszystkim brak rozróżnienia tatuażu więziennego, amatorskiego i artystycznego. Co więcej, artystyczny odłam tej sztuki pada często ofiarą stereotypów.

Basia, autorka badania, za cel postawiła sobie zbadanie postawy społeczeństwa w stosunku do sztuki tatuażu oraz osób wytatuowanych. Założeniem było także przybliżenie tego zjawiska, a także próba odpowiedzi na pytanie, co wpływa na negatywne/pozytywne opinie i czy jest to związane z wiekiem badanych.

Wyniki pierwszej części podzielono na dwie kategorie (osoby z grupy wiekowej 18-27 lat oraz powyżej 28 roku życia) i zestawione ze sobą dla porównania.
W drugiej części taki podział nie występował.

Co, my Polacy, sądzimy o tatuażach?

Co Polacy sądzą o tatuażach, czyli analiza wyników

Z przeprowadzonych badań można wywnioskować, iż tatuaż artystyczny w naszym kraju nadal jest raczej w punkcie poznawczym. Niewątpliwie zmienia się jego opinia za sprawą mediów, jednak poziom wiedzy w szczególności odnoszący się do higieny i zdrowia jest nadal niewielki. 91% badanych przyznaje, że tatuaż jest modą zyskującą coraz więcej zwolenników, jednocześnie potwierdzając (80%), że powoli zakorzenia się w życiu codziennym i kulturze. Jednak pomimo tego, że zmierzamy w kierunku coraz większej akceptacji, czy tolerancji, wielu z nas (71% badanych) uważa, że tatuaż jest przez ogół postrzegany negatywnie.

Polacy bez tatuaży

Na pewno zaskakującym nie będzie fakt, że to młodsza część wykazuje się większą akceptacją w stosunku do ozdabiania ciała niż osoby od nich starsze. Ameryki tutaj nie odkryliśmy ;-) Młodzi zazwyczaj traktują tatuaże jako ekspresję charakteru lub ozdobę ciała (blisko 75%) i upatrują w nich dziedziny sztuki (58%). Młodzi są także bardziej tolerancyjni, niewielu z nich kojarzy „dziary” z recydywą lub środowiskiem przestępczym (jedynie 1.6%), czy patologią w domu (0.2%). Zgadzają się jednak po części ze starszymi, że są one aktualnie w modzie – tak uważa 15% badanych. To, co jeszcze, możemy zauważyć to pewną obawę młodego pokolenia przed różnymi chorobami, w tym wirusem zapalenia wątroby WZW A i WZW (93% badanych). 4% uważa, że najlepszą profilaktyką jest unikanie pracy amatorskiej.

To tyle młodzi, a co myślą o tatuażu nasi rodacy ze starszego pokolenia?

Tradycyjnie, istnieje pewna grupa, która uważa, że tatuaż jest dobitnym dowodem na wcześniejszą recydywę albo kontakty z przestępcami (19%), chwilową zachcianką małolatów (33%) spowodowaną obecną modą (23%). Niemniej jednak starsi twierdzą, że posiadanie przez kogoś tatuażu jest im zupełnie obojętne (ponad 57%), a często po zaznajomieniu się z tematem ich podejście zmieniło się z negatywnego na pozytywne (52%). Są też tacy, dla których, tatuaż zawsze kojarzył się pozytywnie (30%). Nie jest więc tak źle jakby się wydawało i jak to nierzadko jest powtarzane wśród codziennych rozmów zasłyszanych w miejscach publicznych.

Wytatuowani Polacy

Większość z osób wypełniających część dla posiadających tatuaże, przyznaje, że ma ich na swym ciele od 1 do 4, blisko 5% ma ich więcej niż 7. Powodów dla których badani ozdobili swe ciała trwałym malowidłem jest niemalże tyle ilu samych badanych. Najczęściej pojawiającą się odpowiedzią (aż 46%) jest, chęć wyrażenia siebie lub przekazania pewnych treści/emocji (wewnętrznego manifestu), ozdoba ciała (27%), ale też pamiątka ważnego wydarzenia (24%).

Ponad 76% badanych zdeklarowała, iż przed podjęciem decyzji o zrobieniu sobie tatuażu uwzględniło swoje obecne, jak również przyszłe życie zawodowe, natomiast reszta tego nie zrobiła.
65% badanych posiada tatuaż w widocznym miejscu, lecz nie ma problemów z jego zakryciem. 22% posiada tatuaż znajdujący się zawsze pod ubraniem, a 13% posiada tatuaż trudny do ukrycia.

Wytatuowani w liczbie 69% odpowiedzieli, że po zabiegu stosunek społeczeństwa do ich osoby nie zmienił się, a tylko 2% zdeklarowało, że zmienił się na gorsze. Jeśli chodzi o kwestię negatywnych opinii skierowanych w stronę badanego spowodowaną posiadaniem tatuażu 64% odpowiedziało twierdząco, a pozostali nie spotkali się z taką sytuacją.

Zdaniem badanych negatywne opinie z jakimi się spotkali dotyczyły najczęściej wyglądu na stare lata (27%), braku poszanowania dla własnego ciała i samookaleczenia (25%), braku perspektyw na przyszłość (12%) i zakorzenionego w społeczeństwie stereotypu powiązania ze światem przestępczym i marginesem społecznym (11%).

Podsumowując

Polacy, jako społeczeństwo, zmierzają w kierunku coraz większej akceptacji. Dzieje się tak m.in. za sprawą szybko rozwijających się salonów tatuażu, które dbają o higienę i zdrowie. Przykładają się one nie tylko do poziomu wykonywanych prac, ale i uświadamiania ludzi o sztuce i kulturze tatuażu. Również ludzie noszący tatuaże starają się zmieniać opinię, poprzez uzmysławianie otaczającemu ich środowisku faktów i mitów dotyczących tej dziedziny. Tatuaże będą coraz powszechniejszym zjawiskiem, co 80& osób niewytatuowanych potwierdziło w ankiecie.

Podziękowania

Basia – przede wszystkim za udostępnienie swojej pracy.
Adrian za przygotowanie infografiki. Jego portfolio znajdziecie na ejpi.pl.
Rkoyuki (deviantart.com/rkoyuki) – I have used some of your images. Thanks!

Poniżej znajdziecie infografikę Zjawisko tatuażu w Polsce, która jest podsumowaniem ankiety.

Oceń: 4.6/5 z 5 ocen
Udostępnij:

Może Ci się również spodoba

Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Karolka
Karolka

Niedawno zrobiłam sobie tatuaż, wybrałam najlepszy salon w mieście, jestem bardzo zadowolona.Było to dla mnie niesamowite przeżycie, ból (nie taki jakiego sie spodziewałam, znacznie mniejszy).Tatuaż zrobiłam jako oznaka pewnego początku w moim życiu i by zawsze juz przypominał mi że siła drzemie we mnie. Jestem bardzo zadowolona i chętnie zrobię sobie następny. Niestety jest to droga przyjemność więc trzeba bedzie odłożyć troche kaski. Uważam tatuaż za wyraz ekspresji samego siebie i raczej sztukę niż recydywę.

Anita
Anita

Ratuj nasz od tej MODY. Deformacja ciała nigdy nie powinna być modna. Może szanowanie ciała by było czymś lepszym do uchwalania.

Kamil
Kamil

Ja mam 50% Ciała w tatuażach i jakoś nie mam efektów ubocznych itp. Są profesjonalne studia tatuaży i tego się trzymam ;)