Czy nieletni może zrobić sobie tatuaż?

Regularnie otrzymujemy zapytania od młodszych użytkowników Internetu w sprawie wzorów lub odpowiedniego momentu na zrobienie sobie tatuażu. Internauci, także niepełnoletni w swoich mailach pytają, czy będąc osobą nieletnią mogą się wytatuować. Czy tatuowanie osób poniżej 18-ego roku życia jest legalne? W związku z tym, postanowiliśmy zapytać u źródła, czyli w studio tatuażu.

Swoje zapytanie wysłaliśmy do 6 salonów tatuażu wybranych po części losowo, a po części kierując się rozpoznawalną marką, autorytetem i rekomendacjami przekazywanym z ust do ust lub na forach internetowych.
Nasze maile powędrowały więc do:

 • Sigil Tattoo (Łódź),
 • Miniol (Sieradz),
 • Od Świtu do Zmierzchu (Łódź),
 • JuniorInk (Warszawa),
 • Azazel (Warszawa/Milanówek),
 • 9th Circle (Kraków).

Mail zawierał następujące pytania:

 • Czy osoba niepełnoletnia może zrobić sobie tatuaż legalnie?
 • Czy konieczna jest zgoda rodziców/opiekunów?
 • Jak Państwo odbierają chęć zrobienia sobie tatuażu przez nastolatka? Czy nie jest to zbyt wczesna decyzja, czy nie powinno się z tym poczekać?

Ku naszemu zdziwieniu na maile odpowiedziały tylko dwa studia: Miniol Tattoo i Sigil Tattoo. Pozostałe studia z nieznanych nam powodów (może nadmiar pracy/klientów, preferowany kontakt telefoniczny lub olewanie poczty przychodzącej) nie odpisały. A my nie dzwoniliśmy…

Chłopakom, którzy poświęcili nam chwilę, aby odpowiedzieć na nasze pytania – serdecznie dziękujemy! Poniżej wypowiedzi profesjonalnych tatuażystów.

Miniol Tattoo & Gallery Dominik Basnyk

Dominik Basnyk, studio tatuażu Miniol Tattoo (Sieradz):
Na te 3 pytania pozwolę sobie udzielić jednej odpowiedzi.
Uważam, że wiek ma wielkie znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zrobieniu sobie tatuażu. Z autopsji wiem, że człowiek w młodym wieku, odważniej podejmuje wszelkie decyzje, nawet jeśli mają one wpłynąć na dalszą część jego życia, często jest to decyzja podjęta pod wpływem chwilowych emocji lub mody, oczywiście osoby pełnoletnie również mogą mogą podejmować takie decyzje, jest to bardziej kwestia rozwiniętej świadomości i doświadczenia życiowego.


Krótko mówiąc, inaczej myśli o życiu nastolatek, a inaczej człowiek w wieku lat dwudziestu paru, a tatuaż to nie przedmiot, ubranie, czy makijaż – to element wpisany w dalszą część życia człowieka. Dlatego uważam, iż tatuaże powinny być robione tylko osobom pełnoletnim, trzeźwym i świadomym podjętej decyzji. Słyszałem o salonach, w których niepełnoletni, za zgodą rodziców mogą wykonać sobie tatuaż, w internecie można znaleźć nawet gotowe formularze na taką okazję. Prawdę mówiąc nie wiem jakie są regulacje prawne tej kwestii, ja nie wykonuje tatuaży osobom niepełnoletnim, nawet jeśli przyjdą z rodzicami.

SIGIL TATTOO - Patrycja w IROM CRED

Andrzej Gagz, studio tatuażu Sigil Tattoo (Łódź):

 • Czy osoba niepełnoletnia może zrobić sobie tatuaż legalnie?

W Sigil Tattoo tylko w wyjątkowych sytuacjach obsługujemy osoby niepełnoletnie. Dolną granicą jest 16 lat.

 • Czy konieczna jest zgoda rodziców/opiekunów?

Zgoda rodziców lub opiekunów (prawnych opiekunów) jest niezbędna. Musi być wyrażona na piśmie, gdzie rodzic poświadcza, że rozumie że tatuaż to ozdoba trwała i akceptuje wybrany motyw. Pełna treść oświadczenia napisana jest własnoręcznie w studiu. Potrzebny jest jeszcze dowód rodzica i legitymacja syna/córki. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, np. inne nazwisko, odmawiamy wykonania tatuażu.

 • Jak Państwo odbierają chęć zrobienia sobie tatuażu przez nastolatka? Czy nie jest to zbyt wczesna decyzja, czy nie powinno się z tym poczekać?

Wszystko zależy od dojrzałości osoby chcącej sobie zrobić tatuaż. Z zasady jednak niezbyt chętnie robimy je osobom niepełnoletnim. Często je im odradzamy lub po prostu odmawiamy wykonania. Zdarzają się sytuacje, że młode osoby przychodzą ze źle wykonanymi tatuażami, wtedy staramy się je poprawić lub zrobić jakiś sensowny cover up.

Andrzej, Dominik, dzięki!

Podsumowując:

W Polsce nie ma prawa/ustawy/rozporządzenia, które regulowałoby kwestię robienia tatuażu przez osoby niepełnoletnie. Jak czytamy wyżej, również poszczególni tatuatorzy mogą mieć, w zależności od okoliczności, odmienne zdania. Zgadzają się jednak w jednym: decyzja o tatuażu powinna zostać podjęta świadomie i rozważnie. Pamiętajcie tatuaż jest na cały życie! Co więcej, tatuaż staje się częścią Waszej skóry właściwej, więc wraz ze wzrostem młodego, nieukształtowanego ciała skóra się „rozciąga”, co za tym idzie deformacjom ulega także Wasza ozdoba.

Naszym zdaniem lepiej jest podjąć decyzję o tatuażu w momencie, gdy organizm nie zamierza już rosnąć, a my nie zamierzamy gwałtownie nabrać masy w docelowym miejscu dla tatuażu…

A co Wy sądzicie o robienie sobie tatuażu przez niepełnoletnich? Jaki wiek jest odpowiedni?
Swoje opinie/komentarze wpisujcie poniżej.

Oceń: 4.3/5 z 9 ocen
Udostępnij:

Może Ci się również spodoba

Subskrybuj
Powiadom o
guest

62 komentarzy
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kinia
Kinia

Niech będzie, że od 18 lat pełnoprawnie możemy iść i zrobić sobie tatuaż. Ale ale…:) Kazdy rodzic doskonale zna swoje dziecko i jesli uważa, że w wieku 16 lat jest na tyle świadome swojej decyzji o tatuażu i zatwierdzi jego wzór to jak najbardziej powinien być na tak. Natomiast jeśli stwierdzi, ze jest to działanie pod wpływem chwili (dalej zakładając, że rodzic najlepiej zna swoje dziecko) powinien go powstrzymać. Jeśli przekroczy 18 albo dziecko podziękuje, że matka powiedziała nie, albo pewnego dnia przyjdzie z dziarą na ramieniu mówiąc – o tym marzylem/marzyłam. :) Sumując: jeśli ktoś to kocha to i tak uwieczni tą miłość na swoim ciele, ale lekko odwleczona w czasie (do przekroczenia magicznego progu 18 lat) moze być jeszcze piękniejsza, przemyslana. Ważna jest tu również rola studia, by pilnowały tego kuknięcia w dowód, czy zgód od rodziców. :)
Sama osobiście wolałabym podjąć tę decyzję z moim dzieckiem, a nie doznać szoku – jakby przyszło do domu z czymś w stylu „HWDP” :) Tatuaż ma wyrażać człowieka, zdobić go – a nie szpecić, a co więcej w latach następnych budzić w nas odrazę,wstyd i przypominać błąd młodości!

Robaczywa
Robaczywa

Tatuaż? 20 i wyżej… szczeniaki robią dziary bo taka jest moda… czyli totalna klapa! Tatuaż robi się z przekonania a nie trendów ale chyba wszystkich świadomych nie trzeba o tym informować… A co do rodziców podpisujących zgodny na tego typu praktyki to sami się wydziarajcie… dziecko trzeba wychować a nie wydziarać w wieku 16 lat!

*Trampek*
*Trampek*

Jak już było mówione wcześniej to wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Moim zdaniem tatuaż powinna zrobić sobie osoba już pełnoletnia a nawet dopiero od 20 roku życia. Sama mam 18 lat (skończyłam miesiąc temu :D) i chcę sobie zrobić tatuaż mam już studio i motyw. Na swój pierwszy tatuaż czekam już ok 3 lat. I choć wcześniej byłam zła na mamę że nie pozwoliła mi go zrobić teraz jej dziękuje. Przez te 3 lata wydoroślałam i moja decyzja uległa zmianie lecz tylko co do motywu. Gdy długo się czeka na coś dla nas ważnego długo się nad tym zastanawia i dochodzi się do wniosków które mogą całkowicie zmienić nasze decyzje. Wiadomo że decyzji pochopnych się żałuje lecz to one szczególnie nas kształtują. Rodzice powinni nam pomagać w podejmowaniu takich decyzji ale nie decydować za nas. Myślę że każdy kto się choć odrobinę poczuwa do jakiejkolwiek odpowiedzialności za taką niepełnoletnią osobę (rodzic, tatuażysta czy choćby znajomi) powinni spróbować przemówić takiej osobie do rozumu.
Każdy jest indywidualny lecz wiadomo że nie ma sposobu by każdą osobę prześwietlić i sprawdzić intencje podjętej decyzji. Więc nie powinno się obwiniać tatuażysty za wykonywanie pracy (choć moim zdaniem to powinno być bardziej „powołanie” :] ) co jest częstym przypadkiem.

Na koniec powiem że gdy widzę dziewczyny (czasami nie koniecznie młodsze) z dziarami na nadgarstku w rodzaju „LOVE”, czy „QUEEN” słysząc że po prostu im się podobał to mam ochotę zdzielić je w łeb i krzyknąć „wydoroślej dziecko!”.

Mała czarna
Mała czarna

Mam lat 16. I dwa lata temu zrobiłam sobie tatuaż. nie był to przypływ jakichś głupich zachcianek, nad wzorem zastanawiałam się rok, nad samym wykonaniem tatuażu też. Moja mama podpisywała pismo, oczywiście za okazaniem dowodu. Zależy od studia.

Wg. mnie to, czy osoba niepełnoletnia może się na tatuaż decydować (nie koniecznie może) faktycznie zależy od dojrzałości osoby. Nie zawsze wiek decyduje o dorosłości. Bo móc, to może każdy, jak wykopie taką okazję, ale gówniarzem można być w każdym wieku i zrobić o jeden krok za dużo, potem tego żałować.

KASIA
KASIA

Dziewucho czy ty wiesz co ty piszesz ? Wlaśnie napisalas ze w wieku 14 lat ktoś cie dziabał ! Ciekawa jestem co za przygłup ci zrobił takie coś . A tak po za tym wracajac do tematu : Jestem nieletnia ( brakuje 3 miechy do osiemnastki ;P ) o tatuażu marzę chyba już ze 2 lub 3 lata.. mam pomysł na Tatuaż jednak nie jestem na tyle tepa zeby robic sobie tatuaz juz teraz .mam na to całe zycie i mimo ze chce to wole z tym zaczekać do pełnej pełnoletności bo za parę lat mogę tego grubo żałowac . :) Także Pozdrowienia dla Ciebie dziewczynko . :)

Olguuuśna
Olguuuśna

Wprawdzie,także myślałam nad zrobieniem tatuażu…na plecach.
Czy zbyt wcześnie na takie decyzje?Zapewne tak..dlatego na początek postanowiłam,że z decyzją zrobienia tego prawdziwego wolę poczekać,a na tę chwilę wystarczy mi ten,zrobiony henną..Może i brzmi to „tandetnie” ale z drugiej strony..nie chce mieć za pare lat wyżutów sumienia z powodu popełnienia takiego błedu..(mam szesnaście lat).Tak naprawdę marzę od dawna o takiej ozdobie ale jak na tę chwilę wolę się jeszcze trochę poblokować z takimi marzeniami.:))

Rafał
Rafał

czy nieletni może zrobić sobie tatuaż? no cóż jeśli chce i rodzice też dlaczego nie :)
Tylko w miarę dorastania i zmiany poglądów może się okazać ,że to już nie jest to co chciałby mieć i wtedy zrobi się problem :)

alexis
alexis

ja na 15 chcę zrobić sobię tatuaż od trzech lat mam już wybrany wzur który znaczy dla mnię wiele sądzę że to nie zależy od dojrzałości wiekowej tylko umysłowej tatuaż pozoztaje na całe życie dlatego musi być to przemyślana dezyzja.

GodMen
GodMen

gówno prawda ja mam 17lat i 5 dziar na przedramieniu szyji i twarzy i dobrze mi z tym jak chcecie róbcie sobie dziary:D

Satsuma
Satsuma

Sądzę, że tatuaż powinien być dostępny dla każdego, przecież każda osoba decyduje za siebie =]. Za przeproszeniem ch*j tatuażystów obchodzi czy potem będę tego żałował czy nie. Nie jestem pełnoletni, ale mam prawo, i ZAMIAR! zrobić sobie tatuaż, nie musicie tu nikogo pouczać o tym, że to decyzja na całe życie, my to wiemy, to, że macie 5,10,15 czy 20 lat więcej nie oznacza, iż nie wiemy czym jest tatuaż, i na jak długo pozostaje! ;).
Oczywiście zgadzam się, iż tatuaż powinien być robiony po wcześniejszych przemyśleniach, ale jeżeli już wiemy, co ma oznaczać i czy jego treść jest dla nas ważna, to czemu nie?!

Perwersyjny
Perwersyjny

A ja powiem tak. –
Mam 15 lat. Mam jeden tatuaż na sercu i zamierzam sobie w najbliższym czasie wytatuować kark. Rodzice… hmm.. rodzice jeszcze nie wiedzą :) Co prawda mam świadomość że moge tego kiedyś żałować, dlatego nie zrobiłem sobie jakiegoś „tribala” czy „krzaków” czy co jeszcze… Po prostu prosty, mały, po łacinie z przesłaniem. Oczywiście że dziara powinna być przemyślana. Sam od 2 lat myślałem nad tatuażem- miałem wcześniej okazje go zrobić ale się powstrzymałem. W sumie to dobrze bo bym teraz miał jakieś kości na kręgosłupie. Tatuaże dla nieletnich ? w sumie to jedynie my sami możemy decydować o naszym ciele – ale uważam że w studiach tatuażu nie powinno się robić dziar nieletnim. (nie, ja nie robiłem w studiu).

ROBERT
ROBERT

ja bym się na takie coś nie zgodził ze nieletnie nie dzieci nie mogą mieć tatułaży na nogach a ni na rękach wtedy mogą zrobić se po Ukączeńu i to jest nie normalne co Matka robi ze swoim dzieckiem półtora rocznym ona nie wie jak skrzywdziła swoje dziecko za takie coś powinna być kara płacona 900zł grzybnych ale nie ma nieletni do widzenia

Wiki
Wiki

Hej, nad tatuażem zastanawiam sie już od 2009 roku w tym własnie roku zmarł mój dziadek. Był dla mnie bardzo ważny dla tego aby o nim nigdy nie zapomnieć postanowiłam sobie wytatuować małego kruka na karku ;) Narazie mam aby wzór teraz szukam dobrego salonu ;) A co do tematu mam 16 lat a nad tatuażem zastanawiam sie juz troche i mysle ze warto poczekac do 18 lat ;)

Kamila
Kamila

Mam aktualnie 31 lat. Zrobiłam sobie tatuaż gdy miałam 15 lat. Więc było to 16lat temu, i nie żałuję go, iż przemyślałam dokładnie co chcę sobie wytatuować, aby potem nie żałować tego. Więc jeżeli ktoś w takim młodym wieku przemyśli bardzo dobrze, swój przyszły tatuaż, którego nie będzie się żałowało, to zachęcam.:):)

Kasja
Kasja

Hejka, mam 20 lat i o tatuażu myślę już kilka lat i wiem że trzeba mocno się zastanowić o nim. Najlepiej jest jeśli osoba niepełnoletnia przemyśli o tym i jak nadal będzie se chciało zrobić to po tym jak przestanie rosnąć bo później jak rozrośnie się w miejscu gdzie ma tatuaż to wygląda okropnie. Moim zdaniem najlepsze miejsce to na łopatkach bo one nie rosną po którymś tam roku życia a mięśnie rosną w miare ćwiczeń które robimy i nigdy nie wiadomo czy akurat nie powiększą się nam mięśnie. Pozdrawiam:P:P:P:P

Radek
Radek

Elo ja mam lat 19 i na swoim ciele mam juz 13 tatuazy. pierwsze dwa tatuaze mam zrobione na rekach i bylo to dwa lata temu i nikogo nie pytalem o zgode. od poltora roku sam zaczolem robic tatuaze i otworzylem sobie nie dawno male studio . tatuaze robie wszystkim tym co chca i maja kase

pozdrawiam i zapraszam
”536850422

przemcio
przemcio

sam mam 15 lat i myślałem nad tatuażem , ale z powodu że ćwiczę na siłowni to nie powinienem . pochodzę z rodziny 'wielkolodow’ wiec jeszcze moge urusnąć i przybarac masy więc stanowczo poczekam :)

Monika
Monika

Od kilku lat mażę o tatuażu a akurat za miesiąc kończę 18 lat. Mój wybór jest przemyślany tylko nie wiem do którego salonu się wybrać czy do Prykasa czy do Art tattoo w Rybniku

Bogi
Bogi

Ja mam 11 lat i mam nieduży tatuaż na ramieniu. Tatuaż był robiony w Białymstoku. To było prawie bez bolesne. Jutro mam robić nad pupą. Życzcie mi szczęścia. :-)

wiktoria
wiktoria

ja mam 10 lat i mam 12 dziar na stopie 6 na uchu 2 na brzuchu 4

Tarzan
Tarzan

Witam. Ja mam 16 lat i od 3 lat moim marzeniem jest zrobienie tattoo. Rodzice zgadza się, wzór wybrałem 2 lata temu i wciąż jestem przy tym samym bo z bardzo wielu ten ma dla mnie sens . Ale niestety mam problem ze znalezieniem studia bo tatuażystom amatorom nie można zaufać. Czy moglibyście mi pomóc i doradzić jakieś wasze zaufane studio w okolicach Łomży,Ostrołęki i Zambrowa? ; ) bardzo bym był wdzięczny za kilka propozycji. ; ) a jeżeli byłby ktoś tak miły i sympatyczny to propozycje proszę wysyłać na maila . ; D Z góry Wielkie Dzięki. ; )

Tarzan
Tarzan

Ajć… skleroza . ; p mail to paproch1996@gmail.com Jeszcze raz, Z Góry Wielkie Dzięki ; )

Patryk BLADE Smith
Patryk BLADE Smith

Cześć wszystkim, mam 16 lat i do niedawna juz miałem mieć tatuaż na ramieniu ale jednak przemyślałem sprawę na poważnie z tego względu że do 21 roku życia nasz organizm się rozwija (rośnie) i dlatego sobie odpuściłem z tego względu że zazwyczaj chłopacy są bardzo szczupli oraz mają po prostu słabo rozwinięte mięśnie np: na ramieniu. Dlatego odradzam tatuaże co najmniej do 18 lat. Jak organizm się ustabilizuje, wtedy można podjąć tak ważną decyzje jak Tatuaż. Nie tylko na ramieniu ale i wszędzie indziej. Pozdrowionka. Jak coś GG: 12129472

kuba
kuba

witam, moim zdaniem osoba ktora sie chce wydziabac, i decyduje sie pojsc do studia – czy do ziomka ktory dziabie, wie co chce wytatuowac i jest swiadoma ze to bedzie widnialo na tej osoby skorze do konca zycia, jezeli juz podejmuje taka decyzje to zdaje mi sie ze jest na tyle dojrzala ze naprawde chce miec tatuaz. Sam po sobie wiem ze w wieku 17 lat tatuowalem sie poraz pierwszy, byla to bardzo szybka decyzja i jest to tatuaz ktory wydziabal bym sobie teraz ponownie i w wieku 80 lat rowniez, zrobilem go po smierci brata. Wszystkim osoba ktore sa niedojrzale i decyduja sie na tatuaz, prosze przemyslcie to, bo wydziabac sobie smoka na ramieniu bo ogladales bajke pt ” smok w japoni ” to jest strasznie zla decyzja, moge dac slowo ze za 5-6 lat albo szybciej bedziecie chcieli to zakryc, lub przeistoczyc na jakis inny wzor. Pozdrawiam

gabs
gabs

Hej, mam 16 i od pewnego czasu myślę o tatuażu. Jakoś wcześniej nie zastanawiałam się nad granicą wiekową, ale mimo, że moja decyzja nie jest spowodowana modą czy chwilowymi emocjami, tylko przemyślana, jednak poczekam do 18. A że to poważna decyzja, to przy okazji sprawdzę siebie: jak bardzo się zmieni mój obraz świata i czy ten ważny dla mnie wzór będzie tyle samo znaczył za 2 lata. Przecież nikt nie chciałby żałować swojej pierwszej decyzji na całe życie ;)

Misiek
Misiek

Czesc mam 15 lat od okolo roku mysle nad tattoo. Chce sobie zrobic napis na zebrach czy z uplywem lat on sie zmieni tzn. ulegnie deformacji czy cos w tym stylu? Niewiem skora sie rozciagnie czy cos? Prosze o rade niechcial bym pozniej tego zalowac do konca zycia

next
next

Oj powiem tak ja w wieku 14 lat zrobilem pierwsza dziare… Teraz tego zaluje a mam 20 lat. Na dniach bd to zminial… Hmm a co do tatuazy?? Sadzilbym ze wiek od 18lat w gore jest odpowiedni do dziarania;-) pozdrawiam a i przemyslcie swojedziary bo nie ktore nie idzie przerobic:-/
P.s Misiek w tym miejscu moze sie w kazdej chwili zdeformowac… Wystarczy przytyc albo schudnac i juz to wyglada inaczej:-/

ania
ania

Siemka mam 14 lat i chcę sobie zrobić napis na środkowym palcu lewej ręki od strony wewnętrznej mdz. palcami.Zastanawiam się czy wraz z rośnięciem i wgl. tatuaż nie ulegnie deformacji .

Oliwia ;)
Oliwia ;)

K***a!!! Nie mam pojęcia jak dziewczyna 11-nasto letnia może mieć tatuaż. To są jakieś żarty, czy ludzie są na prawdę tacy głupi!!!

Ja mam obecnie 13 lat (wiem, myślicie sobie 'taka gówniara, a chce mieć tatuaż’ ). Nad tatuażem myślę od 11 roku życia.(wcześnie zaczęłam) Poczekam z tym tatuażem do 18, ponieważ nie chcę żałować swojej decyzji. Mam już wybrany wzór, a mianowicie napis 'do what you love’ na nadgarstku lub karku. W takim miejscu nie za bardzo można się zmienić i tatuaż nie ulegnie dużej deformacji.

stanley
stanley

witam, ktos kiedyś stwierdził „to co zakazane bardziej kusi”, I TO JEST ŚWIĘTA PRAWDA!!! Małolaci dziarają się u byle amatorów za grosze lub w melinach za wino itp. gdzie o sterylności czy higienie można pomarzyć, bo profesjonalne studia odmawiają im tej „przyjemności”, natomiast efekt tego jest taki : zakażenia, infekcje, nie żadko HIF. natomiast jeśli jakimś cudem to ich ominie, … noszą dziary-badziewia przez całe życie, lub gdy dorosną płacą grubą kasę za usuniecie albo przeróbkę. Ja osobiście dziaram od 10-ciu lat a na takich przeróbkach- poprawkach robię niezłą kasę, lecz szczerze powiedziawszy wcale mnie to nie cieszy. Więc dziarać mlodych w studio czy nie dziarać ??? oto jest pytanie…. zakazywać czy nie zakazywac???

stanley
stanley

No i proszę! gdy przelewam na ekran swoje myśli pt. dziarać małolatów, czy nie dziarać, właśnie dzwonił do mnie ojciec jednego młodego z prośbą abym poprawił to co usiłował wytatuować sobie jego 15-to letni syn.Dziaranie odbywało się u kolegi syna w… piwnicy !!! I co wy na to?!

Litza
Litza

Ostatnie posty mówią o tym, co chciałem przekazać. Kiedy tatuaż? Kiedy człowiek emocjonalnie jest dojrzały. W wieku 20 lat zrobiłem sobie tatuaż, którego wzoru bym nikomu nie polecił. Chodziło o imię dziewczyny, którą do szaleństwa kochałem i z którą planowaliśmy wspólną przyszłość. Byliśmy razem 7 lat i rozeszliśmy się, gdy miałem 23 lata. Dla mnie problemem nie był sam fakt, że wytatuowałem sobie jej imię, ale miejsce, gdzie to zrobiłem. Zrobiłem to u kolegi jego maszynką, którą zrobił z m.in. struny do gitary. Nie muszę pisać, że teraz mam w tym miejscu wielką bliznę.. Dałem nabrać się na laserowe usuwanie tatuażu, wydałem parę tysięcy złotych, w sumie ok 6-8 zabiegów, ale to nic nie dało. Musiałem jeszcze raz poprawić tatuaż, nie chciałem przykrywac go innym rysunkiem, bo nie wstydzę się swojej miłości. Ale ku przestrodze: Jakiekolwiek badziewie czy piekny wzór sobie będzie tatuować, nieważne w jakim wieku – róbcie to u profesjonalistów!!!! To moja rada… Każdy wzór można przykryć innym, ale ważne by gładkość, struktura skóry nie została uszkodzona i oszpecona na całe życie. Moje kolejne tatuaże są świetnie zrobione i nie wstydzę się pokazywać, noszę je z dumą. Dziś mam 31 lat i na pewno parę wzorów jeszcze dojdzie. Pozdrawiam

juliet
juliet

Ja mam 16 lat i myślę o tatuażu od roku. Nie mam na myśli jakiegoś gówna tylko małą dłoń fatimy. Uważam,że to sensowny wzór,ponieważ ma jakiś przekaz. Czy w Białymstoku ktoś robi to dla nieletnich(mam na myśli studio a nie jakiegoś amatora).

Kolorowa16
Kolorowa16

hej ;) mam 16 lat i już od ponad roku myślę na zrobieniem sobie tatuażu. :) wiem, niektórym wydaje się, że w tym wieku to nie najlepsza decyzja. byłam już w studiu, dowiadywałam się o cenę itd.. na dzień dzisiejszy cieszę się że tego nie zrobiłam.. wzór który wtedy wybrałam nie miał przekazu.. wybrałam go ponieważ mi się podobał i tyle.. była to cieniowana lilia. miałam ją zrobić na dole brzucha.. na szczęście przemyślałam to i nie zrobiłam. Ale to wcale nie znaczy, że nie chcę już tego tatuażu.. dalej chcę. podoba mi się to.. i wiem że czy prędzej czy później sobie go zrobię. teraz mam wzór który coś dla mnie znaczy, który niesie jakieś przesłanie i którego nie będę żałować za kilkanaście lat. Moim zdaniem wiek gra w tym wszystkim jakąś rolę. po 1. Skóra człowieka się zmienia, więc w wieku 11 lat czy nawet 13 to głupi pomysł. za parę lat tatuaż się zmieni nie do poznania. a po 2. tatuaże w takim wieku są tylko zachcianką.. i nic nie znaczącym bazgrałem na ciele.. więc lepiej się zastanowić. : nie wiem czy wytrzymam do 18 z moją decyzją, bo jestem typem człowieka, który jak się uprze tak zrobi.. :) jak chce toś popisać na ten temat to piszcie na e-mail gocha0404@op.pl pozdrawiam serdecznie ;)

Justyna
Justyna

Cześć wam. Osobiście nie mam nic przeciwko robieniu tatuaża osobom niepełnoletnim, ale powinny być jakieś granice tzn mam na myśli rozmiar tatuaża i wiek tatuowanego. Ja mam 16 lat i nad tatuażem zastanawiam się od 3 lat. I teraz pytanie do was: ile kosztowałby taki malutki tatuaż (rzymskie 6 na palcu wskazującym od wewnętrznej strony palców) i czy ulegnie on jakiejś deformacji z upływem lat?

Aśka
Aśka

Witam;) za kilka dni kończę magiczne 18 lat i zamierzam zrobić sobie małą dziarę. Myślałam o tym już od paru lat ale mój tata nie chciał się zgodzić i w sumie to się cieszę bo wymyślałam sobie jakieś bzdurne wzory, teraz kiedy jestem starsza i od roku myślę o konkretnym wzorze z sensownym przekazem wiem że to dobrze że nie zrobiłam sobie niczego wcześniej. Osobiście uważam że warto poczekać do pełnoletności i przemyśleć swoją decyzję

Gruszka
Gruszka

mam lat 16 i mam 2 tatuaże, nie jest to po prostu mój wymysł tylko są to wzory które mają dla mnie ogromne znaczenie i przekaz dla mnie na pewno na tym nie zakończę. Dodam że robiłem tatuaże w profesjonalnym studiu

Ania
Ania

Mam 19 lat i mam 9 dziar , 10 w drodze . Tatuaż uważam za dzieło sztuki , przy którym człowiek pokazuje siebie i swoje przeżycia. Wcale nie uważam że wszyscy małolaci dziabają siebie dla szpanu czy respektu innych z towarzystwa. Mnie jako osobę nie interesuje jak ocenią mnie inni , dla mnie moje dziary mają znaczenie i komentarze nie których tutaj osób są porostu żałosne

Lukasz
Lukasz

Bardzo zaciekawil Mnie Twoj komentarz Aniu bo troszke zdziwil Mnie jego poczatek. Uwazam, ze masz calkowita racje. Jestem niewiele starszy od Ciebie i tez troszke podziabany. mam kilka napisow i nigdy nikomu nie powiedzialem co one znacza, bo uwazam, ze tylko Ja powinienem to wiedziec, bo sa one o Moim zyciu

Luiza
Luiza

Mam 16 lat i juz od dluzszego czasu mysle o tatuazu. Sadze, ze dojrzalam wystarczajaco do tak powaznego kroku. Rodzice wiedza, ze od bardzo dawna marze o tatuazu, jednak nie zaakceptowali mojej decyzji, kiedy poprosilam by poszli ze mna do studia. Fakt, ze rzeczywiscie tatuazysci niechetnie dziaraja osoby niepelnoletnie jest pewna przeszkoda. Dlatego szukam kogos, kto wykona profesionalna robote, bez zgody opiekonow, dowodu i tak dalej. Prosilabym o informacje (smsem) o studiu w kielcach badz okolicach.
tel. 664 935 073

Bartek
Bartek

Witam. Zrobiłem sobie tatuaż w sobotę. W tym roku obchodzę 18-te urodziny. W moim przyadku wszystko było przemyslane do ostatniej kreski.. Napis, znaczenie, czcionka, wielkość czcionki i miejsce tatuażu. Rodzice się zgodzili, pod warunkiem, że nie będzie to jakaś „głupota” – chodziło wtedy o jakiś znaczek, czy tribala. Zapewniłem rodziców, że to nie jest żadna pierdoła ale bardzo mądry napis. Nad zrobieniem tatuażu myslałem 2 lata. Było to moje marzenie i w końcu tego doświadczyłem.. Więc jeśli chcesz zrobić sobie tatuaż, a nie jesteś osobą pełnoletnią, dobrze to przemyśl, abyś później tego nie żałował, bo znam parę ludzi, którzy pochopnie podejmują decyzje na temat tatuażu. Pozdrawiam!

Tuska
Tuska

Ej czy szkoła może mnie pozwać o zrobienie tatuaża na łopatce ? bo chodze do gim i mam 15 lat

wq
wq

mam 21 lat i sporą powierzchnie ciała wytatuowaną i choć ciągle przybywają nowe i uwielbiam tatuaże powiem jedno:
po pierwsze – tatuaż moze uzaleznic! niektorzy pozostają przy jednym jesli masz conajmniej 2 i wiecej to prawdopodobnie na 99% beda kolejne! po drugie pierwszy tatuaz coverowany mialam 2 razy wiec radze wszystkim poczekać, mi sie wtedy wydawalo ze tez bylo to przemyslane itp, G%WNO prawda! :) sa takie tatuaze ktore zrobilam z czystej fanaberii ale ze swiadomoscia tego i choc dalej je lubie i spogladam z usmiechem to dzis mam problem bo chcialabym cos zrobic kolo nich a ten styl mi juz nie pasuje. przy wiekszej ilosci dziar warto pamietac o tym zeby tworzyly choc troche spojna calosc, bo takie „wyklejanki” kazda w innym stylu i konwencji potem zaczynaja wygladac na nieprzemyslane i robi sie balagan, wiem co mowie. a co do tego czy studia powinny nieletnim wykonywac dziary, hm i tak i nie bo z jednej strony nie sadze by byl to dobry pomysl 16 latek w studiu? wroc za 4 lata, dziecko. ale z drugiej strony jak ma potem isc do byle kogo i dziarac sie w byle jakich warunkach i byle co to juz lepiej zeby to zrobic w profesjonalnym studiu. pozdrawiam

K.
K.

Cześć, jestem dziennikarką i przygotowuję właśnie nowy odcinek popularnego programu TV. Piszę do Ciebie z prośbą o pomoc. Poszukuję nastolatków z tatuażami! Nastolatków, którzy kochają dziary, ale ich rodzice niekoniecznie.. Jeśli znasz kogoś takiego, będę ogromnie wdzięczna za pomoc.

Więcej informacji: http://rozmowywtoku.tvn.pl/aktualnosci,1025,n/zostan-gosciem-rozmow-w-toku,55493.html

Pawek
Pawek

U mnie w rodzinie nikt nie robi sobie tatuażu na skórze, nawet dorośli. Moim zdaniem powinna być w tym kraju wprowadzona ustawa, która dzieciom zakazywałaby robienia sobie tatuażu, a dorosłym ograniczałaby robienie tatuaży do pewnego stopnia, pod warunkiem, że w farbie wstrzykiwanej pod skórę nie znalazłyby się żadne szkodliwe substancje i zabieg byłby robiony przez osobę, która ma niezbędne umiejętności, o ile byłoby to zgodne z ustawą zasadniczą.

Szymon
Szymon

Ja mam 16lat dokładnie miesiąc przed zakończeniem gim zrobiłem tatuaż jestem zadowolony i nie narzekam była to przemyślane. Oczywiście musiałem iść z mamą do studia i podpisała papierek że zgadza się na naruszenie ciała mojego. Jeżeli macie mniej niż 18 lat i robi wam kolczyk czy tatuaż to jest objęty prawem ponieważ narusza wasze ciało.

K. Proszę to mój nr telefonu mogę udzielić ci wywiadu 507-949-889

Ruski
Ruski

Ja mam 16 lat i jestem caly wydziarany odsiadka zmienia ludzi ;D a nielaty i tak moga sb sami maszynke zrobic i sie wydziarac ale sa to buble bo biora sie za cos czego nie umia ale odsiadka wiele uczy ;p

Piotrek
Piotrek

Witam. Chciałbym wiedzieć, czy tatuaż może ulec zdeformowaniu u osoby, która dojrzewa i fizjologicznie jej ciało się zmienia, mam szesnaście lat i mam chęć zrobić sobie tatuaż, ale nie jestem pewny co do tej decyzji tylko dlatego, że nie chcę za parę lat mieć na skórze jakiejś ochydnej plamy. Z góry dziękuję za pomoc! :)

kofeina
kofeina

Mam prawie siedemnaście lat i chcę sobie zrobić tatuaż. Dwa czarne kruki. Możecie mnie zjechać, że to popularny motyw i po prostu chcę mieć modny tatuaż, ale jest naprawdę przemyślany. W ten sposób chcę uczcić śmierć dwóch bliskich mi osób. Czy to jest niedojrzałe? Wszystkim pseudorodzicom, którzy się tutaj wypowiadali chcę powiedzieć, że tatuaż bez przesłania jest niedojrzały w każdym wieku. Moja kuzynka 26 lat, mężatka robi sobie właśnie taki wzór – który jest modny i się jej po prostu podoba. I tylko dlatego, że jest pełnoletnia nikt jej nie mówi, że nie może, że to jest głupie. A ja od pięciu lat nie mogę sobie zrobić tatuażu, który jest dla mnie tak ważny.

Dawi...
Dawi...

W wieku 16 lat chciałem zrobić sobie tatuaż, ale zwlekałem z tym tłumacząc się młodym wiekiem. Teraz w wieku 20 lat od razu po zakończeniu matur wybieram się do salonu ze wzorem z przed 4 lat. Polecam spełniać marzenia :)