Sak Yant – tantryczne wzory

Sak Yant, czyli w dosłownym tłumaczeniu „święty tatuaż” – wywodzi się z Angkor, starożytnego państwa Khmerów. Podobno działa jak kamizelka kuloodporna i płaszcz przeciw problemom. Sprawia, że wystrzelone kule omijają żołnierzy, wymierzone ciosy bokserów, a zawiść i intrygi gwiazdy filmowe Hollywood. Sak Yant to wzory, które cieszą się popularnością wśród osób na co dzień stykających się z niebezpieczeństwem. W czym tkwi ich moc?

Mistrzem ceremonii podczas której wykonywany jest tatuaż powinien być buddyjski mnich. Ale nie musi. Siła tatuażu Sak Yant zawarta jest w jego wzorze i zapisanych mantrach, a nie w osobie tatuatora. Hanuman, czyli bóg małpa, daje siłę wielkiego wojownika. Smok zapewnia odwagę i mądrość. A gekon sprawia, że kochasz i będziesz kochany. Podstawowe wzory mają nawet tysiąc lat. Mistrzowie od wieków dodają jednak nowe elementy, które objawiły im się w medytacjach.

ceremonia tatuowania Sak Yant

Nałożenie tatuażu Sak Yant to ważny moment, który może zadecydować o całym życiu. Dlatego na ceremonię tatuowania można zaprosić bliskich. Na początek mistrz miesza barwnik z wodą i sterylizuje we wrzątku metalowe lub bambusowe igły. Te tradycyjne, używane w świątyniach szpikulce mają nawet pół metra długości. W tym samym czasie artysta tatuator tłumaczy znaczenie wzoru i instruuje, jak należy się zachowywać przez następne kilka dni. Aby tatuaż nie stracił swojej mocy, po jego nałożeniu nie wolno rozmawiać z nikim przez trzy dni i trzy noce. Jeśli przerwie się milczenie, jedynym wyjściem, aby Sak Yant dalej działał, jest przestrzeganie pięciu buddyjskich abstynencji do końca życia:

  • nie wolno oszukiwać,
  • być pod wpływem alkoholu,
  • ulegać pożądaniu seksualnemu,
  • kraść i zabijać.

Jeśli jednak wytrwa się w ciszy, i tak zabroniona jest: arogancja, kradzież, posiadanie więcej niż jednej żony, jedzenie psiego mięsa oraz chodzenie pod domami zbudowanymi na palach (???). Inaczej magia tatuażu przestaje działać. Kiedy tusz odpowiednio zgęstnieje, mistrz wyjmuje narzędzie z wrzątku i pociera końcówkę pociętymi cytrynami. Systematycznie, trochę jak maszyna do szycia nakłuwa skórę, wbijając w nią kropelki barwnika, cały czas recytując przy tym mantrę. Od czasu do czasu ściera szmatką wypływający ze skóry nadmiar tuszu. Gdy tatuaż jest gotowy, mistrz musi go jeszcze konsekrować. Zapala pięć świec i pięć kadzideł symbolizujących pięć inkarnacji Buddy.

Tatuaże Sak Yant najbardziej popularne są wśród ludzi, którzy na na co dzień zajmują się raczej niebezpiecznymi profesjami, czyli żołnierzy, gwiazd tajskiego boksu, policjantów. Ludzie wierzą, że to dzięki Sak Yant uniknęli kuli w czasie strzelaniny, cało wyszli z wypadku samochodowego, czy wygrali kolejną walkę. W siłę świętych tajskich tatuaży wierzy też Angelina Jolie, która w świątyni w Tajlandii wytatuowała sobie na łopatce mantrę, zaś niżej na plecach tygrysa. Jest wyjątkiem. Kobiety zazwyczaj proszą o tatuaż niewidoczny, który wykonuje się poprzez wstrzyknięcie pod skórę bezbarwnego oleju. Od wieków wzory Sak Yant stosuje się także na tkaninach, a od niedawna na karoseriach samochodów. Też działają.

Sak Yant buddyjski tatuaż

Angelina Jolie i jej tatuaż - mantra Sak Yant

Święty tatuaż można zrobić w wielu miejscach Tajlandii, Kambodży, Laosu, a ostatnio także Singapuru. Tajowie uważają jednak, że najlepiej przyjechać po niego do Wat Bang Phra, blisko tysiącletniej świątyni znajdującej się 50 kilometrów od Bangkoku. To tu raz do roku odbywa się festiwal tatuaży. Można zrobić sobie kolejny wzór, a także odnowić siłę zawartą w starym. Wielu uczestników popada wówczas w ekstazę. Tajowie przeistaczają się w syczące gekony, wrzeszczące małpy i ryczące smoki. Właśnie takie jakie noszą na skórze.

źródło: national-geographic.pl

Oceń: 4/5 z 2 ocen
Udostępnij:

Może Ci się również spodoba

Subskrybuj
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dzikrk
dzikrk

Ciekawe wzory, może kiedyś sprawię sobie taki, coś w moim stylu.

Marcin
Marcin

Witam
Czy w Polsce ktoś robi Sak Yant?
Dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam
Marcin

Magdalena
Magdalena

Kto w Polsce zajmuje się Sak Yant?

Tetiana
Tetiana

Witam.
Czy ktoś w Polsce robi Sak Yant?

Sylwia
Sylwia

Zapraszamy do GU INK PL @guinkpl gdzie wspaniałe Sak-Yant wykona dla Was Boy 😉