Tatuaże w przypadku piegów, blizn i pieprzyków

Tatuaż jako metoda zdobienia skóry znany jest od wielu wieków. Polega na wprowadzeniu do skóry właściwej barwnika, który tworzy wymarzony wzór. Moda na tatuaże przeżywa od pewnego czasu prawdziwy renesans, a na tatuowanie skóry decyduje się coraz więcej osób. Jednak przed wykonaniem zabiegu warto zdawać sobie sprawę z ewentualnych przeciwwskazań i możliwych powikłań, a przede wszystkim wziąć pod uwagę fakt, że tatuaż ma się właściwie na zawsze. Czy tatuaż jest bezpieczny? Czy można tatuażem pokryć blizny? Co ze znamionami? Czy piegi nie stanowią przeciwwskazania? Czy można być uczulonym na barwniki?

Sterylny i profesjonalny tatuaż równa się bezpieczny tatuaż

Największe ryzyko związane z tatuowaniem wiąże się z możliwością wprowadzenia do organizmu czynników infekcyjnych (dotyczy to zwłaszcza zakażeń wirusowych). Możliwa jest również reakcja alergiczna na składniki barwnika. Dlatego jeśli już ktoś decyduje się na ozdobienie skóry wzorem lub kolorowym obrazem, powinien poszukać profesjonalnego studia przestrzegającego podczas zabiegu najwyższych standardów higienicznych. Profesjonalny tatuażysta jest w stanie zapewnić klientowi pełne bezpieczeństwo podczas zabiegu, używa wyłącznie jednorazowych igieł i starannie sterylizuje wszystkie narzędzia i materiały, które mają kontakt ze skórą. Jest w stanie również udzielić rzetelnych informacji na temat przeciwwskazań do zabiegu czy nawet odmówić wykonania tatuażu w niektórych przypadkach i (uwaga!) w niektórych miejscach.

Blizny i pieprzyki – czy można je pokryć tatuażem?

Wielu tatuatorów zaleca, aby przed wykonaniem wzoru skonsultować się z lekarzem.

„Dermatolog jest w stanie ocenić, czy w danym przypadku tatuowanie będzie całkowicie bezpieczne dla zdrowia, może też wydać pisemne zaświadczenie o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy klient chce za pomocą tatuażu pokryć szpecące blizny lub gdy na jego skórze występują znamiona (popularnie nazywane pieprzykami).”

– mówi dermatolog Monika Konczalska.

Co do tatuowanie blizn, zdania tatuażystów są podzielone. Niektórzy uważają, że można pokrywać je rysunkiem, pod warunkiem, że są to stare blizny (mające więcej niż kilka lat), inni stwierdzają jednoznacznie, że pokryta bliznami skóra do wykonanie tatuażu po prostu się nie nadaje. Dlatego przed zabiegiem należy bardzo dokładnie omówić z tatuatorem swoje oczekiwania, bo może się okazać, że dużej blizny o gładkiej powierzchni nie da się ukryć pod rysunkiem. Z prostego powodu – taka skóra może zwyczajnie nie przyjąć tuszu! Nieco inaczej przestawia się sytuacja w przypadku małych, jasnych blizn nie występujących w dużym skupisku. Takie blizny ukryć łatwiej, jest to po prostu kwestia dobrania odpowiedniego wzoru. Tatuaże w obrębie znamion zdecydowanie się odradza i to nie tylko z powodów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Pieprzyki trzeba bezwzględnie ominąć, dotyczy to zarówno znamion wystających nad powierzchnię skóry, jak i płaskich pieprzyków.

Piegi – czy są przeciwwskazaniem do tatuażu?

Zazwyczaj nie. Jednak również w tym wypadku na temat możliwości wykonania tatuażu powinien wypowiedzieć się lekarz dermatolog, bo jest to kwestia indywidualna. Jak widać, tatuowanie może być bezpieczne, pod warunkiem, że przestrzega się zaleceń lekarskich i standardów higieny, a wykonanie wzoru powierza profesjonalnemu artyście z dużym doświadczeniem.

Artykuł powstał przy współpracy z profesjonalnym gabinetem kosmetyczny Clinica Cosmetologica w którym na co dzień wykonuję się takie zabiegi jak zamykanie naczynek, odmładzanie skóry czy usuwanie tatuaży.

Oceń: 4/5 z 1 ocen
Udostępnij:

Może Ci się również spodoba

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsza Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Zbigniew
Zbigniew

Z doświadczenia przyjaciela – niewielkie blizny, nawet nie bardzo stare, można pokryć tatuażem bez problemu, jednak te mocniej wystające, powstałe z głębokich ran lub takich, które ciężko się goiły i powstała podczas tego procesu ziarnina, nie nadają się do pokrycia tatuażem innym od blackworku, bo tusz na nich zwyczajnie „rozlewa się” pod skórą. Niewykluczone jednak, że tusz w takim miejscu utrzyma się krócej.

Marek
Marek

A mi robiono tatuaż, w znanym studiu Rock’n’Roll Tattoo and Piercing (rękaw) i płaskie pieprzyki zostały pokryte tuszem mimo iż pytałem czy to bezpieczne, tatuator stwierdził, że takie można, choć do dziś tego żałuję, mam obawy i watpliwości :/