Rękawiczki lateksowe do tatuażu – na co zwrócić uwagę przy kupnie

Rękawiczki medyczne to produkt, który warto stosować w wielu miejscach, gdzie warunki pracy tego wymagają. Wszelkie rękawice np. rękawiczki nitrylowe w kolorze czarnym czy rękawice lateksowe muszą spełniać odpowiednie normy. Zarówno czarne rękawiczki nitrylowe jak i inne, chronią noszącego oraz drugą stronę. Jakie powinny być rękawiczki do tatuażu? Jakie są ich rodzaje? Na co zwracać uwagę w przypadku rękawic?

Rodzaje i funkcja rękawic

Jeśli zajmujesz się wykonywaniem tatuażu, z całą pewnością, oprócz talentu i wiedzy, potrzebne ci będą do tego odpowiednie akcesoria. Artykuł jakim są rękawiczki do tatuażu jest szczególny, bo należy do kategorii rękawic medycznych. Podobnie jak standardowe rękawice medyczne musi on przede wszystkim spełniać wiele norm. Takie rękawice posiadają oznaczenie CE i są wyprodukowane zgodnie z normą EN 455. Takie rękawice powinny także spełniać parametr AQL czyli Limit Akceptowalnej Jakości. Im niższy ma on wskaźnik, tym rękawica jest bezpieczniejsza. Wspomniany wskaźnik bada ilość mikro-dziur w materiale rękawic, sprawdzany przez test wodny.

Rękawice, stosowane zarówno w kosmetologii, jak i salonach tatuażu, mają zasadniczo te same zadania, jakie przyświecają im w służbie medycznej. Mają powstrzymywać grzyby, wirusy i bakterie przed bezpośrednim dostępem do skóry człowieka. W przypadku tatuażu, zwłaszcza świeżo po jego wykonaniu ma to ogromne znaczenie, aby nie zakazić rany.

Rękawiczki lateksowe do tatuażu

Rękawice mogą mieć różne kolory, być czarne, białe, niebieskie. Zazwyczaj są one elastyczne, wytrzymałe, odporne, zapewniają wysoki komfort noszenia i dobre czucie.

Możesz w swojej pracy zdecydować się na rękawice wykonane z lateksu, który jest najbardziej popularny, jednak również często uczula. Dlatego na rynku kupisz także rękawice winylowe, nitrylowe, a także mniej popularne foliowe. Prócz rękawic lateksowych, dużą dozą zaufania cieszą się zwłaszcza rękawice nitrylowe. Są one delikatniejsze niż lateks, odporne na rozdarcia czy ścieranie. Zapewniają większe czucie i są odporne na przekłucia, co zwłaszcza przydaje się w salonach tatuażu.

Rękawice winylowe, doceniane w wielu gałęziach raczej nie spełniają swojego zadania w odniesieniu do tatuażu. Mimo tego, że chronią przed środkami chemicznymi oraz płynami ustrojowymi, są jednak mniej wytrzymałe i elastyczne niż lateks czy winyl. W związku z tym łatwiej je rozerwać czy rozedrzeć.

Na co zwracać uwagę przy kupnie rękawic?

Stosując rękawice do tatuażu, powinniśmy przedkładać bezpieczeństwo nad cenę. Dobre rękawice, powinny być nieco droższe. Prócz tego, dokonując zakupów tego rodzaju produktu, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Weryfikuj przeznaczenie rękawic. Nie są one wbrew pozorom produktem uniwersalnym, dlatego ma znaczenie czy wybierasz dedykowane rękawice do tatuażu czy rękawice do prac medycznych.

Rękawice mają chronić przed zagrożeniami biologicznymi i substancjami chemicznymi. Dlatego ważna jest ich odporność i elastyczność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne tj. przecięcie, przekłucie, rozerwanie. Warto zatem sprawdzić, czy spełniają one wszelkie niezbędne normy w tym zakresie.

Sprawdź też, czy rękawice są pudrowane. Niektóre modele, od wewnętrznej strony mogą mieć warstwę pudru w postaci talku lub skrobi kukurydzianej. Z jednej strony opcja pudrowana pozwala łatwiej zdejmować i wkładać rękawiczki, z drugiej strony obecność pudru może uczulać i prowadzić do powstawania podrażnień czy zaczerwienienia.

Komfortowe rękawice powinny również mieć dobrany właściwy rozmiar. Dlaczego jest to istotne, wspomnimy poniżej.

Rozmiar ma znaczenie, czyli prawidłowe używanie

W sklepach znajdziesz różne dostępne rozmiary rękawic, a ich właściwy dobór ma ogromne znaczenie. Źle dobrane zmniejszają bezpieczeństwo oraz wpływają na skuteczność pracy. Jeśli wybierzesz rękawice za małe, będziesz mieć mniejszą sprawność manualną, na dłuższą metę będą one uniemożliwiały ci pracę, szybciej będą męczyć oraz uciskać dłonie, prowadzą do pocenia się, a w efekcie rozszerzania materiału i utraty jego właściwości ochronnych. Z kolei rękawice za duże zmniejszają precyzje twojej pracy i zwiększają ryzyko zakażenia dłoni.

Pamiętaj, że w przypadku produktów medycznych ważne jest ich prawidłowe używanie. Kluczowe zasady dla rękawic to m.in. wyrzucanie ich do odpadów medycznych, po zdjęciu rękawic należy koniecznie umyć dłonie, a rękawice stosować jednorazowo. Oznacza o nie tylko zmianę po każdym pacjencie, ale także po każdym kawałku ciała danego pacjenta.

Jeśli szukasz natomiast dobrych rękawic do tatuażu, warto postawić na nasz sklep, gdzie dostępne są zwłaszcza lateksowe rękawice, spełniające wszelkie niezbędne normy.

Oceń: 3/5 z 1 ocen
Udostępnij:

Może Ci się również spodoba

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze