Higiena i pielęgnacja piercingu

Piercing, w zależności od miejsca, w którym został zrobiony, wymaga odpowiedniej higieny i pielęgnacji. Różny jest też czas gojenia. Żeby zagoić przekłute miejsca przy odpowiedniej higienie organizm mężczyzny potrzebuje dwóch, trzech miesięcy, a kobiety nawet od czterech do sześciu miesięcy. Poznaj popularne i sprawdzone metody pielęgnacji piercingu.

  • nos: dwa, trzy miesiące
  • przegroda nosowa: od czterech do ośmiu tygodni
  • brwi: około dwóch, trzech miesięcy
  • płatki uszu: od czterech do ośmiu tygodni
  • chrząstka ucha: (także tragus) od trzech miesięcy do roku
  • język: od sześciu do ośmiu tygodni- usta i labret: od dwóch do sześciu miesięcy
  • sutki: mężczyźni dwa, trzy miesiące, kobiety cztery do miesięcy
  • pępek: od sześciu miesięcy do roku
  • miejsca intymne: w zależnie od wybranego typu przekłucia i rodzaju tkanki, przekłucia takie mogą goić się od czterech tygodni do roku.
  • Można pomóc swojemu organizmowi w zaleczeniu piercingu, należy dobrze się odżywiać, wprowadzić do diety produkty bogate w białko, ponieważ organizm potrzebuje go do samoleczenia. Przy gojeniu może również pomóc cynk – przez pierwszy tydzień można przyjmować go raz dziennie, wraz z posiłkiem. Zalecana dawka to: 150mg dla mężczyzn i 75mg dla kobiet. Nie należy przyjmować cynku dłużej niż tydzień bez konsultacji z lekarzem.

    Ogólne wskazówki dotyczące pielęgnacji piercingu

    (po ich zastosowaniu prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji zmniejsza się do minimum, jeżeli piercing został wykonany profesjonalnie):

    • Nie dotykaj miejsca przekłucia, ani kolczyka nie umytymi rękoma.
    • Mydłem antybakteryjnym myj miejsce przekłucia raz dziennie, nie używaj do oczyszczania wody utlenionej i środków zawierających alkohol, ponieważ spowalniają one proces leczenia. Zbyt częste mycie nie jest wskazane!
    • Do usunięcia brudu, który mógł pojawić się na biżuterii i wokół miejsca przekłucia użyj ciepłej wody i bawełnianego wacika, później nałóż środek czyszczący na biżuterię i ranę, i poruszaj kolczykiem w przód i w tył.
    • Używaj roztworu soli morskiej namarzając miejsce przekłucia przez 10 minut.
    • Zakrzepniętą materię z kolczyka usuwaj każdego wieczora, ponieważ może ona przyciągać bakterie.
    • Przez trzy miesiące unikaj gorących kąpieli (chyba że jesteś w posiadaniu wodoodpornych środków, które mogą zabezpieczyć miejsce przekłucia).
    • Unikaj pływania w rzekach i jeziorach (znajdują się tam bakterie zwiększające ryzyko powstania infekcji).
    • Nie wyciągaj kolczyka przed zagojeniem się miejsca przekłucia!
    • W początkowej fazie gojenia obchodź się z piercingiem delikatnie.
    • Nie dopuszczaj do kontaktu z ustami, językiem, śliną (i innymi płynami ustrojowymi), zębami (Twoimi czy partnera) przez przynajmniej trzy miesiące, unikaj kontaktów oralnych.
    • Jeśli do piercingu użyta została sztanga pamiętaj o sprawdzaniu kulek, czy przypadkiem się nie poluźniły, po około dwóch, trzech tygodniach, gdy opuchlizna się zmniejszy możesz zmniejszyć długość sztangi
    • W przypadku ust i języka pamiętaj o czyszczeniu tkanek wewnętrznych – od czterech do sześciu (przynajmniej) razy dziennie przepłukuj jamę ustną roztworem soli morskiej przez około trzydzieści do sześćdziesięciu sekund, płukania stosuj przez sześć do ośmiu tygodni.
    • W przypadku kolczyka w pępku, postępowanie zależy od rodzaju kolczyka użytego do piercingu: jeśli w twoim pępku jest pierścień, nie zalecamy ciasnych ubrań i wykonywania intensywnych ćwiczeń na mięśnie brzucha w czasie okresu gojenia -tego typu działania mogą prowadzić do przemieszczania się kolczyka w kierunku powierzchni, zwiększając szanse odrzucenia lub infekcji, jeśli w pępku znajduje się kolczyk typu L ćwiczenia mniej podrażniają miejsce przekłucia i nie wpływają na czas leczenia

    Jak rozpoznać infekcję?

    Przy piercingu normalne jest delikatne zaczerwienienie przez kilka pierwszych dni. Niewielkie ilości białej lub delikatnie żółtej substancji wydzielanej przez organizm przez okres do trzech miesięcy, również nie jest niczym niepokojącym (w ten sposób organizm pozbywa się martwych komórek).
    Symptomami infekcji są natomiast:

    • zaczerwienienie, opuchlizna lub utwardzenie miejsca przekłucia
    • ból lub uczucie gorąca w miejscu przekłucia
    • gęsta, ciemno żółta lub zielona wydzielina.

    W przypadku wystąpienia tych objawów zgłoś się do lekarza.

    Oceń: 4.2/5 z 4 ocen
    Udostępnij:

    Może Ci się również spodoba

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest

    9 komentarzy
    Najstarsze
    Najnowsza Najczęściej głosowano
    Informacje zwrotne w treści
    Wyświetl wszystkie komentarze
    milena
    milena

    witam, pomocniczy artykuł:).
    mam pytanie, jak dlugo moze utrzymywac sie zaczerwienienie wokól przeklucia (warga) a kiedy oznacza juz infekcje? to dla mnie bardzo wazne, w moim przypadku zaczerwienienie (lub cos a la spierzchnięta skóra wokol tego miejsca) utrzymuje sie kolo tygodnia czy to zle?
    z góry dziękuje za odpowiedz :)

    Fanatyczka
    Fanatyczka

    zrobilam w czwartek kolczyk w brwi i ani nie mam spuchnietego,ani nie leci mi zadna wydzielina ani nie boli ruszam kolczykiem i przemywam woda z olejkiem ktory mi dal koles ktory mi robil kolczyk i jak na razie goi sie swietnie,a strasznie sie balam z moze kolczyk sie nie przyjac i bede miec z tego powodu jakies komplikacje

    Sowa
    Sowa

    Zrobiłam dzisiaj sobie industriala i chrzastka jest ok ale dziurka nizej strsznie boli caly czas i juz duzo spuchlo.. Czym powinnam robic zeby dobrze sie zagoilo .?

    Siaga-siaga
    Siaga-siaga

    Artykuł – pozytyw.
    Najwyraźniej mam infekcję, bo w miejscu dziuki mam twarde i płynie ropa (żółta wydzielina z krwią). Quźwa, a to jest tylko druga dziura w małżowinie usznej (płatkq usznym)…

    ania
    ania

    Mam pytanie.
    2lata temu koleżanka robiła mi kolczyka w pępku. Po 2 miesiącach zdjęłam bo mam kazała. Mam bliznę czy teraz mogę zrobić jeszcze raz i nie będzie mi się z tym nic działo.

    Kaaa
    Kaaa

    witam mam kolczyk w napletku łechtaczki i w miejscu gdzie przez napletek przechodzi mi kolczyk zrobił się pręg. Czy to normalne ?

    Lidka
    Lidka

    moja siostra zrobiła sobie 5 dni temu kolczyk w wardze.Miejsce gdzie jest kolczyk jest lekko różowawe ale z dziurki wydobywa sie gęsta jasnożółta wydzielina czy to normalne ? martwie sie czy to nie ropa ? :(

    Muriel
    Muriel

    Przebijałem płatek ucha ~5 lat temu – nic z nim nie robiłem – działa.

    ~3 lata temu przebiłem chrząstkę – nic z nią nie robiłem, przez tydzień ukrywałem pod długimi kudłami – było okej.

    ~3 miesiące temu rpzebiłem chrząstkę. Stwierdziłem, że kolczyk za nisko wyciągnąłem po 15min. zagoiło się i zarosło w tydzień?

    Wszystko robione welfronem w domu. Jakoś zero negatywnych skutków. Nie wiem od czego to zależy ale no cóż…

    Anna
    Anna

    Hej, zrobiłam sobie hip piercing , około miesiąc temu i mam lekkie zaczerwienienia koło tych dziurek ? co mam zrobić ? przemywam octeniseptem