Różne

Żółty Tydzień – akcja przeciw WZW A i B

W poniedziałek, 8 października ruszył Żółty Tydzień, czyli ogólnopolska akcja, której ideą jest edukacja na temat zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW A) i typu B (WZW B) oraz popularyzacja szczepień ochronnych. Żółty Tydzień odbywa się już po raz 25. i potrwa aż do 19 października.

1/3 liczba ludności jest zakażona

Wirusowe zapalenia wątroby (WZW) typu A i typu B to jedne z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie, które nadal stanowią poważne i realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Już około 2 miliardów ludzi uległo zakażeniu HBV, tj. wirusem wywołującym wirusowe zapalenia wątroby:

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

WZW A, zwane potocznie przez pacjentów żółtaczką pokarmową, występuje praktycznie wszędzie na całym świecie. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub przez spożycie skażonej wirusem żywności lub wody.

Jak twierdzi prof. Andrzej Radzikowski z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:

W chwili obecnej głównie zagrożone WZW typu A są osoby podróżujące do Turcji, Tunezji, Egiptu. Nie ma żadnej wątpliwości, że każdy, kto podejmuje właśnie plan wakacyjny w takich krajach, powinien być zabezpieczony przeciwko WZW typu A poprzez szczepienie.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Do zakażenia WZW B, zwaną żółtaczką wszczepienną – jedną z najbardziej zaraźliwych chorób, wystarczy zaledwie kropla krwi, ponieważ wywołujący ją wirus HBV jest stukrotnie bardziej zaraźliwy niż wirus HIV! Szczególnie narażone na zakażenie są osoby, które np. planowanego zabiegu mogą się skaleczyć (fachowo: naruszyć ciągłość powłok skórnych), czyli potencjalnymi miejscami zagrożenia mogą zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, ale także polecane studio tatuażu. Infekcja WZW B może być przenoszona przez wielokrotne użycie tej samej igły lub barwnika, czy też co bardziej prawdopodobne przez niedokładną sterylizację urządzeń. Duże ryzyko zakażenia niosą też kontakty seksualne z osobą zakażoną wirusem HBV.

Szczepionki przeciw WZW

Chyba wszyscy „za młodu” nie lubili szczepionek. Podejrzewam, że niektórym ta „fobia” mogła zostać do dzisiaj :-) Jak wygląda szczepienie przeciwko WZW A i WZW B? Osobie chcącej się uodpornić na oba typy wirusa podaje się tzw. szczepionkę skojarzoną, a na jeden typ – szczepionkę monowalentną. Tradycyjny proces szczepienia podzielony jest zazwyczaj 3 kroki, podczas, których podaje się po 1 dawce szczepionki. Pierwszą dawkę podaje się w dowolnie wybranym terminie, drugą dawkę po upływie 1 miesiąca, a trzecią po upływie 6 miesięcy od podania pierwszej. Jednak w w przypadku WZW typu A podaje się szczepionkę w 2 dawkach w odstępie 6-12 miesięcy.

Jak informują lekarze, skuteczną i długotrwałą ochronę przed zakażeniem zapewnia jedynie przyjęcie pełnego cyklu szczepień!

Żółty Tydzień – nie ryzykuj, zaszczep się!

Jeśli myślicie o nowym tatuażu warto zaszczepić się przeciwko WZW B. Tatuaż i piercing to świetna sprawa, ale pamiętajcie – zdrowie przede wszystkim. WZW B można się zarazić nawet w teoretycznie sterylnych warunkach, kiedy dochodzi do kontaktu z krwią.

Listę placówek, w których można się zaszczepić w niższej cenie, informacje o akcji a także filmy dotyczące wirusowego zapalenia wątroby typu A i B znajdziecie na stronie akcji: www.zoltytydzien.pl

Oceń: 3.7/5 z 3 ocen
Udostępnij:

Zobacz komentarze

  • Wow! To tyle osób na świecie jest chorych? Nie spodziewałbym się... Nie spodziewałem się też, że sam mam HBV, dopóki nie wyszło w badaniach... Pół roku temu robiłem tatuaż u kumpla w domu. Jestem ciekaw czy to przez do mam HBV...

Dzielić

Najnowsze posty

Usuwanie Tatuażu w Medycynie Estetycznej: Alternatywy dla nowoczesnych poszukiwaczy

Tatuaże, które kiedyś były trudne do usunięcia, dzięki postępowi w dziedzinie medycyny estetycznej stały się…

Jak przygotować się na usuwanie tatuażu: wskazówki przed zabiegiem?

Usuwanie tatuażu jest procesem, który wymaga nie tylko decyzji, ale również odpowiedniego przygotowania. Współczesne techniki,…

Wyposażenie studia tatuażu – jakich sprzętów nie może zabraknąć?

Zanim otworzysz własne studio tatuażu, musisz upewnić się, że masz odpowiednie wyposażenie. Sprzęt jest kluczowym…