tatuaż, wzory tattoo, piercing, body art - tatuaze.net.pltatuaż, wzory tattoo, piercing, body art - tatuaze.net.pl

tatuaze.net.pl » Różne » Zhang Huan – artysta performer

Zhang Huan – artysta performer

Performer Zhang HuanChiński artysta Zhang Huan, mieszkający raz w Szanghaju, raz w Nowym Jorku. Jest jednym z najważniejszych artystów swojego pokolenia w Chinach. Co w nim takiego niezwykłego? Otóż Zhang Huan w niecodzienny sposób wykorzystuje swoje ciało. Jest ono nośnikiem (medium) dla jego często bardzo oryginalnych kompozycji i performance’ów.

W przeciwieństwie do innych mediów, ciało jest zdolne do bezpośredniego uczucia, ponieważ czuje i rozumne. Póki nie zacząłem wykorzystywać własnego ciała, w moich pracach brakowało pewnej tożsamości i świadomości. Natomiast teraz, kiedy skończę spektakl, w którym moje ciało odgrywa główną rolę, czuję się zadowolony. To bardzo bezpośrednie doświadczenie.

– mówi Zhang Huan w wywiadzie dla Artkrush.com.

Performer dorastał w biednej prowincji Henan, która leży w środkowych Chinach. Jest synem robotników fabrycznych. Już od najmłodszych lat interesował się sztuką, co doprowadziło go do kontynuowania nauki w tym kierunku i zdobycia dyplomu z malarstwa na Henan University. Następnie podjął studia na elitarnej Centralnej Akademii Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej w Pekinie.

Na początku lat 90-tych artysta zaczął tworzyć wspólnotę artystów eksperymentalnych, nazywaną później East Village Beijing. To właśnie tam zainteresował się sztuką performance. To również tam testował granice tego, co jest dopuszczalne w Chinach i społeczeństwie chińskim. Krótko wyjaśniając: performance to rodzaj sztuki, w której nośnikiem (medium) artysty jest jego własne ciało.

Zhang Huan kreuje się na radykalnego artystę performance – malarza, rzeźbiarza i twórcę instalacji. Zwrócił na siebie uwagę w Pekinie w 1990 podczas pokazów Shock Value.

Moje prace to przede wszystkim moje doświadczenia życiowe. Moim zdaniem, artysta nie musi być logiczny, a najlepiej jeśli ma bałagan wokół siebie. Dopiero wtedy można tworzyć wartościową sztukę.

– mówi artysta.

Poniżej jego praca Family Tree, rok 2000, w której wykorzystał motyw tatuaży:

Zhang Huan, Chiny, 1965, Family Tree

Czy tożsamość jest jedna? Czy jest nam ona przypisana na całe życie, czy może kształtujemy ją w zależności od czasu i miejsca, w którym żyjemy?comments-tattoo-avatar
Tattoo Addict twierdzi, że:

Jeszcze nikt nie skomentował tego wpisu, możesz być pierwszy...
Śmiało! Wyraź swoją opinię!


Skomentuj

Jeśli chcesz zadać pytanie albo rozpocząć dyskusję niezwiązaną z tematem tego wpisu, zajrzyj lepiej na forum o tatuażu i piercingu. Jeśli chcesz pozostawić swój komentarz do wpisu Zhang Huan – artysta performer skorzystaj z formularza poniżej. Komentarze mogą pojawiać się z opóźnieniem. Te zawierające wulgaryzmy będą usuwane.


Przeczytaj poprzedni wpis:
Zjawisko tatuażu w Polsce [infografika]

Poniższy wpis jest podsumowaniem wyników ankiety mającej na celu zbadanie opinii publicznej nt. zjawiska tatuażu artystycznego w Polsce. Przeprowadzona ankieta posłużyła Basi, naszej czytelniczce do napisania pracy licencjackiej nt. uprzedzeń...

Zamknij